"Tygodnik Powszechny": Nowe logo "Solidarności", każda litera z własną flagą, każda w inną stronę

Jerzy Janiszewski, autor historycznego znaczka "Solidarności", najbardziej znanego polskiego logo, specjalnie dla "Tygodnika Powszechnego" narysował je na nowo.

Artykuł, w którym znalazło się nowe logo, to część specjalnego dodatku "Solidarność dzisiaj". Paweł Zbierski, autor tekstu "Nowe logo", opisuje, jak w 1980 roku powstało słynne logo z biało-czerwoną flagą. Przypomina też dalsze losy jego autora, m.in. emigrację do Hiszpanii.

- A gdybyś dzisiaj raz jeszcze definiował "Solidarność", co byś powiedział? - pyta Janiszewskiego.

- Gdybym miał rzeczywiście robić to jeszcze raz, to te litery umieściłbym osobno: każda ze swoją własną flagą, każda odwrócona w inną stronę.

Po kilku dniach Zbierski przywiózł Janiszewskiemu kartkę formatu A4 i czerwony marker, a ten narysował nowe logo.

Bogdan Borusewicz, dziś marszałek Senatu, w 1980 roku jeden z przywódców strajku w Stoczni Gdańskiej, mówi "Tygodnikowi Powszechnemu": - To bardzo interesujące! Muszę przyznać, że bardzo dobrze oddaje sytuację dzisiejszej "Solidarności". Każdy idzie w inną stronę. Tak właśnie jest! Po prostu taką mamy rzeczywistość. On to świetnie uchwycił. Ale nie czyniłbym z tego jakiegoś dramatu. Jesteśmy w innej sytuacji. Wtedy byliśmy jak jedna zaciśnięta pięść. Jednak po roku '90 każdy z nas mógł wybrać własną, indywidualną drogę. Nie chcę być złośliwy, ale jego droga też prowadziła w innym kierunku. On znalazł się w Hiszpanii, a inni też znaleźli się w różnych miejscach. Bo taka jest możliwość, jaką daje wolność! Demokracja daje wolność. A pan ten rysunek powinien rozpowszechnić!

TOK FM PREMIUM