Kwaśniewski: PO się zużywa. Potrzebne są zmiany w rządzie Tuska

- Wszędzie, nawet tu, na Forum Ekonomicznym w Krynicy, widzę zniechęcenie Tuskiem i Platformą Obywatelską. PO się zużywa, a rząd jest raczej słabszy niż mocniejszy. Potrzebne są szybkie zmiany personalne w rządzie - mówił Aleksander Kwaśniewski w Kontrwywiadzie w RMF FM.

Były prezydent przyznał w rozmowie z Konradem Piaseckim, że jego zdaniem realnym zagrożeniem dla rządów PO jest raczej tykająca bomba bezrobocia niż afera Amber Gold. - Moim zdaniem prawdziwym zagrożeniem dla tego rządu są konsekwencje kryzysu. (...) Proszę pamiętać, że elektorat PO jest dosyć wahliwy. Ci ludzie głosowali kiedyś na SLD, na PiS, teraz mogą przestać głosować na PO. PO oferuje dziś tylko mgliste obietnice - stwierdził.

- Wszędzie, nawet tu, na Forum Ekonomicznym w Krynicy, widzę zniechęcenie Tuskiem i Platformą Obywatelską. PO się zużywa, a rząd jest raczej słabszy niż mocniejszy. Potrzebne są szybkie zmiany personalne w rządzie - dodał.

Nie ma warunków do boju z Tuskiem

Zapytany, czy Lewica powinna iść na ostry bój z rządem, Kwaśniewski odpowiedział, że nie widzi do tego warunków. - (...) Tusk ma większość. I myślę, że jest to większość stabilna. I ma trzy lata - to jest najważniejsze - do wyborów - przyznał.

Kwaśniewski ocenił także, że nie wierzy, aby konstruktywne wotum nieufności wobec rządu było dla Tuska realnym zagrożeniem. - Wydaje mi się, że będzie trudno znaleźć tego mitycznego kandydata - powiedział. Jak dodał, Zyta Gilowska, która zdaje się być kandydatem, jest zbyt związana z PiS, aby uznać ją za kandydaturę niezależną.

Szukać tego co wspólne, nie dzielić sceny politycznej

Na pytanie, czy będzie doradzał Palikotowi i Millerowi popieranie konstruktywnego wotum nieufności z Zytą Gilowską lub innym kandydatem, Kwaśniewski odpowiedział: - Myślę, że z punktu widzenia Polski najważniejsze jest dzisiaj, żebyśmy wykorzystali ten wyjątkowy czas, długi czas przed kolejnym wyborami i mając jeszcze w polu widzenia kryzys, który do nas przychodzi z całą siłą. Potrzebny jest więc rzeczywiście mocny, dobry program rządu, potrzebne są zmiany wewnątrz rządu, potrzebna jest debata poważna w Sejmie i potrzebne jest jeszcze wciągnięcie opozycji do wielu decyzji, które muszą mieć charakter ponadpartyjny. A więc zadaniem jest dzisiaj raczej szukać tego co wspólne, aniżeli ponownie i głębiej jeszcze dzielić scenę polityczną - stwierdził.

Więcej na stronie RMF FM >>

DOSTĘP PREMIUM