Kaczyński? "Dobrze, że mamy takiego wodza wsteczności, niż kogoś dynamicznego i pomysłowego"

- A może Polska nie zasługuje na mądrzejszego szefa opozycji? - zastanawiał się w Radiu TOK FM Jerzy Urban, naczelny tygodnika "NIE". - Wolna debata o gospodarce, w której szef opozycji ma określać, kto ma debatować i - broń boże - żaden lewicowiec? To jest komedia - skomentował pomysł szefa PiS.

Urban w audycji Grzegorza Chlasty odniósł się do propozycji Jarosława Kaczyńskiego, aby 24 września odbyła się konferencja z udziałem ekonomistów, poświęcona programowi gospodarczemu jego partii. Szef PiS przedstawił też nazwiska wspomnianych ekonomistów, których zaprosi na spotkanie, m.in. Leszka Balcerowicza, Ryszarda Bugaja, Marka Belkę czy Zytę Gilowską.

Zobacz wideo

- Komiczne są tu różne rzeczy, m.in. to, że nagle Kaczyński odkrył, iż należałoby o gospodarce poważnie porozmawiać. I oświadczył to zaraz po tym, jak ogłosił swój program gospodarczy, broń boże przed - skomentował Urban.

Pozorne ruchy, komedia

- Dla Polski mają ględzić ekonomiści wyznaczeni przez Jarosława Kaczyńskiego... i co ma z tego powodu wyniknąć? - zastanawiał się naczelny tygodnika "NIE". - Przecież prawie wszyscy oni swoje poglądy wyrażają publicznie. Co to zmieni, że je sobie w oczy powiedzą? To są pozorne ruchy, jakaś komedia. Kaczyński, kochając Polskę, uważa, że Polacy są idiotami i można im mówić: "pooddychajmy powietrzem, a zrobi nam się lepiej".

''O zaproszeniu Kaczyńskiego dowiaduję się od państwa, ale je przyjmę" - Mączyńska w TOK FM >>>

Urban stwierdził jednak, że nie cierpi z powodu stanu największej partii opozycyjnej, jaki przedstawił. - Nie ubolewam, bo mądry lider opozycji narodowo-katolickiej, ciągnącej kraj wstecz, to by było nieszczęście. A Kaczyński jest schyłkowy w samym sposobie mówienia, sam powoli umiera. Dobrze, że mamy takiego wodza wsteczności, niż jakiegoś rzeczywiście dynamicznego i pomysłowego - podkreślił.

Zamknąć się w getcie polskości?

Zdaniem Urbana obecny kryzys nie wyniesie lidera opozycji do władzy. - Ludzie w kryzysie nie chcą eksperymentów, lecz chcą mieć poczucie stosunkowo dużego bezpieczeństwa. Nie chcą szukać nowych pomysłów, tylko skłaniają się do tych polityków, o których wiadomo, że nie palną głupstwa, że będą liczyć się z opinią publiczną - stwierdził. - W kryzysie ludzie boją się stracić. Kaczyński proponuje "nowe, wspaniałe pomysły", które - co zauważył Wojciech Maziarski - są cofaniem się do PRL-u, ale nie obiecuje, że będzie pilnował budżetu, czy że się w ogóle na tym zna. Nie obiecuje, że nie popełni szaleństwa, np. nie otoczy Polski kokonem, że Polska będzie gettem narodu polskiego, który się broni przed kryzysem nacierającym na jego bramy.

Ekonomista: Będziemy biednieć i niewiele możemy z tym zrobić >>>

- Każdy, nawet jak tego nie rozumie, to intuicyjnie będzie bał się Kaczyńskiego. Co nie znaczy, że w ostrym kryzysie nie zmieni się ten cały teatr polityczny: że nie zaczną się rozłamy, podziały, koalicje starych partii - dodał gość Chlasty. - Nie twierdzę jednak, że kryzys wzmocni Tuska. Być może osłabi o tyle, że rządzić będzie musiała szersza koalicja. Ale nie odda władzy Kaczyńskiemu, tzn. że Tusk będzie na tyle silny, żeby dalej pozostać premierem. Czemu? O Tusku wiadomo, że coś rozumie z tej gospodarki i nie palnie głupstwa - podsumował naczelny "NIE".

"Trzeba wspierać emigrację zarobkową!"

Jerzy Urban dodał też, że sam ma pomysł na to, jak radzić sobie z kryzysem, szczególnie z bezrobociem młodych. - Mam pomysł, co trzeba zrobić, szczególnie z masą debiutantów na rynku pracy. Tylko to jest pomysł, na który oburzą się wszystkie partie - że państwo powinno organizować i wspomagać emigrację - zaznaczył.

I wyjaśnił: - Nie ma sposobu w kryzysie, żeby tak gospodarzyć, aby wzrastała liczba miejsc pracy. Natomiast są na świecie miejsca chłonne. W końcu państwo nie jest od tego, żeby państwu było dobrze, tylko od tego, aby jego obywatelom było dobrze i jeśli młodzi ludzie są bez żadnych szans, to co? Mają zdychać z głodu? Przecież nie da im się zasiłków dla bezrobotnych, bo tak się zrujnuje budżet. W związku z tym można szkolić według zapotrzebowania na siłę roboczą w Australii, Nowej Zelandii, Afryce... Tam, gdzie są możliwości rozwoju gospodarczego, a nie ma kadr. Trzeba wspomagać emigrację zarobkową. Część wróci, część nie wróci.

- Pienię się, kiedy taki Kaczyński mówi "Polska, Polacy", a traktuje Polskę jak jakiś abstrakt i produkt historii, a Polaków jako coś, co powinno być nawozem dla kraju i państwa - zakończył Urban.

TOK FM PREMIUM