Schetyna: Wniosek o Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry jest gotowy

- Wniosek o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu jest już gotowy - powiedział w RMF FM Grzegorz Schetyna. O tym, czy trafi on pod głosowanie Sejmu, zadecyduje klub PO. Kaczyński miałby odpowiedzieć m.in. za aferę gruntową i sprawę Tomasza Lipca, a Ziobro za sprawę śmierci Barbary Blidy.

- Wniosek został przeanalizowany, czeka na decyzję klubu Platformy - powiedział Schetyna w Przesłuchaniu RMF FM. - Jesteśmy po ostatnich konsultacjach. Mamy wiedzę na temat legislacji, całego procesu - dodał.

"Ja nie zmieniam zdania"

- Czyli będzie ten wniosek, czy nie? - dociskała prowadząca program.

- Zobaczymy. W ciągu najbliższych tygodni zapadnie decyzja formalna - odpowiedział Schetyna. - Ja nie zmieniam zdania, wielokrotnie się o tej kwestii wypowiadałem bardzo jednoznacznie. Dzisiaj to jest decyzja klubu parlamentarnego PO - dodał, przypominając, że w przeszłości nawoływał do postawienia Ziobry i Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu.

Gdy wnioski będą gotowe, muszą zostać przyjęte przez Sejm w głosowaniu. Schetyna mówił wcześniej, że jest szansa na zebranie 276 posłów, którzy mieliby głosować za postawieniem Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem.

Za co mają odpowiadać przed Trybunałem?

Przed TS Kaczyński miałby odpowiedzieć za aferę gruntową, sprawę zatrzymania ministra sportu Tomasza Lipca (zatrzymany przez CBA pod zarzutem przyjęcia korzyści majątkowej) i za zrobienie z Ziobry nadministra, którego rozkazów słuchać musieli: szef MSW, szef policji, CBA i ABW. Ziobro miałby odpowiedzieć za sprawę śmierci posłanki Barbary Blidy. W obu przypadkach chodzi o wykorzystanie stanowisk państwowych i prawa w interesie rządzącej wówczas partii PiS.

DOSTĘP PREMIUM