Kukiz w walce o JOW-y: Jak będzie trzeba, zablokujemy z "Solidarnością" Sejm

Paweł Kukiz chce wprowadzenia w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych. W tym celu zainicjował akcję Zmieleni.pl - w jej ramach poparcie dla pomysłu wyraziło już 38 tys. osób. - Gdy zbierzemy wystarczającą liczbę podpisów, pójdziemy pod Sejm i będziemy manifestować... Jeżeli jedynym wyjściem będzie blokada Sejmu, to jestem na to gotowy - powiedział w rozmowie z Onet.pl.

Do złożenia w Sejmie obywatelskiego jakiegokolwiek projektu ustawy potrzeba 100 tys. podpisów na papierze. W ciągu tygodnia poparcie na stronie internetowej akcji Zmieleni.pl dla postulatu Pawła Kukiza o zmienieniu ordynacji wyborczej wyraziło (do godz. 22) nieco ponad 38 tys. osób. Muzyk postuluje wprowadzenie 460 jednomandatowych okręgów wyborczych.

"Na początek należy odtworzyć listę 750 tysięcy obywateli, którzy podpisali się pod petycją w sprawie zmiany ordynacji wyborczej na jednomandatową. Paradoksalnie, listę przygotowała Platforma Obywatelska, ale po wygranych wyborach bardzo szybko zapomniała o tym postulacie. Dlaczego listę trzeba odtworzyć? Bo została... zmielona!!!" - tłumaczy na stronie Zmieleni.pl Kukiz.

"Przyjęcie ustawy, a potem samorozwiązanie Sejmu!"

Muzyk zapowiada, że za kilka tygodni wolontariusze wyjdą zbierać podpisy na ulice, a jak już ich wystarczająca liczba zostanie zgromadzona, uda się wraz z innymi entuzjastami zmian pod Sejm. Na Wiejskiej ma zamiar manifestować tak długo, aż "posłowie nie zajmą się pracami nad taką zmianą konstytucji, by umożliwić wprowadzenie JOW-ów. Kiedy już się tak stanie, powinno nastąpić samorozwiązanie Sejmu i wybory według nowych reguł" - mówił Onet.pl Kukiz .

Aby do tego doprowadzić, muzyk gotowy jest nawet zablokować Sejm przy udziale sił "Solidarności". Pytany o to przez portal rzecznik NSZZ Marek Lewandowski nie wyklucza wsparcia związku dla akcji.

"Czyżby któryś z polityków zaczął się już bać?"

Kukiz mobilizuje Polaków także na profilu akcji na Facebooku : "Posłuchajcie, co mówią o Nas politycy! W szczególności poseł Niesiołowski! >>Szczyt buty i chamstwa...<< Czyżby ktoś zaczął się bać?".

Wytyka też błędy w myśleniu polityków: "Do tego nietrafiony argument posła Wiplera, że JOW-y nie sprawdziły się w Senacie... Nie sprawdziły się, bo a) okręgi wyborcze były za duże (my postulujemy małe), b) nikt nie wytłumaczył, na czym polega wybór w JOW, c) Senat ma znaczenie drugorzędne w Polsce".

DOSTĘP PREMIUM