Kalisz: Kaczyński chyba stracił poczucie rzeczywistości!

- Prezes Kaczyński chyba stracił poczucie rzeczywistości! Jest większość? Nie ma! No to jak on o tym mówi i PiS-owcy mówią, to liczyć nie potrafią - skomentował w Radiu ZET Ryszard Kalisz zapowiedź konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu i propozycję nowego kandydata na premiera, o którym poinformował PiS.

Zdaniem Ryszarda Kalisza Donald Tusk nie powinien podawać się do dymisji, bo nie ma żadnej alternatywy dla rządu PO-PSL. - Nikt inny nie ma warunków, żeby utworzyć rząd posiadający większość. Nie ma też warunków, żeby przeprowadzić wcześniejsze wybory - powiedział.

Kalisz, zapytany przez Monikę Olejnik, czy SLD poprze kandydata PiS na premiera, nie krył zaskoczenia. - No co ma popierać? Po pierwsze, to my z PiS-em nigdy. Ale nawet teoretycznie zakładając, jakby dodać PiS, SP, RP i SLD, no to przecież nie ma większości! No pani redaktor, o czym my mówimy? To są jakieś fantasmagorie! - oburzał się.

Zobacz wideo

- To po co prezes Kaczyński chce to zrobić? - dopytywała Olejnik. - No bo chyba stracił poczucie rzeczywistości! Jest większość? Nie ma! No to jak on o tym mówi i PiS-owcy mówią, to liczyć nie potrafią - stwierdził Kalisz.

Wotum nieufności na pięciolecie rządów PO

Na pięciolecie rządów premiera Donalda Tuska PiS zapowiedziało złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. W przypadku składania takiego wniosku konieczne jest podanie nazwiska kandydata na premiera. Jak poinformował poseł PiS Mariusz Kamiński, najprawdopodobniej 29 września, w trakcie ogólnopolskiego spotkania działaczy PiS w Warszawie, padnie nazwisko kandydata na szefa ponadpartyjnego rządu.

Dopytywany, kim jest ten kandydat, Kamiński powtórzył wcześniejszą informację przekazywaną przez innych polityków PiS, że "to nie jest osoba z bieżącej polityki". Na pytanie, czy jest to Zyta Gilowska, odparł: "Nie mogę ani zaprzeczyć, ani potwierdzić jakiegokolwiek nazwiska". Pytany, czy jest to ktoś z tytułem profesora, powiedział: "Myślę, że tak". Jak dodał, osoba ta zgodziła się na otrzymaną propozycję.

DOSTĘP PREMIUM