"Elity tracą wiarę" - prof. Zielonka o nadchodzącej "strasznej europejskiej jesieni"

- Politycy mają wobec Unii coraz mniej dobrych uczuć. Te nieustanne narady i ciągłe negocjacje są dla nich koszmarem. Elity władzy tracą wiarę, że to może działać - mówi w rozmowie z Jackiem Żakowskim, prof. Jan Zielonka, politolog z Uniwersytetu Oxfordzkiego.

"Zmieńmy traktat UE, stwórzmy europejską federację" - nawołuje Jose Barroso. Szef Komisji Europejskiej nie jest odosobniony w opinii, że jedynym remedium na kryzys jest zbudowanie państwa europejskiego z centralnym rządem, który byłby w stanie szybko i skutecznie reagować. Tylko czy są na to jakiekolwiek realne szanse?

- Politycy słusznie się boją, że federacja nie uzyska poparcia społecznego. Dlaczego ludzie mieliby ufać państwu i Unii, skoro one nie są w stanie robić tego, co już do nich należy? - pyta w rozmowie z Jackiem Żakowskim, prof. Jan Zielonka. - Politycy musieliby włożyć bardzo dużo wysiłku, żeby zdobyć poparcie dla głębszej integracji. A oni też mają wobec Unii coraz mniej dobrych uczuć - mówi.

Wspólna waluta to nie wszystko

Profesor Zielonka podkreślał, że wprowadzenie wspólnej waluty wymagało wprowadzenia także systemu wyrównawczego. Tego zabrakło. - Wspólna waluta uprzywilejowuje silniejszych mocniej niż wspólny rynek - tłumaczy.

"Ten kapitalizm przetrwać nie może..." [4 WIZJE KRYZYSU]

- Widzi pan co, na czym można budować pozytywny scenariusz? - pyta Żakowski. - Strach. zwlekać Im dłużej będziemy, tym koszty będą większe. Problem w tym, że wcześniej politycy nie mówili społeczeństwom prawdy (...). Od lat niemieccy politycy powtarzali wyborcom, że niemiecki wzrost to owoc ciężkiej pracy Niemców i niemieckich wyrzeczeń. Nikt im nie mówił, że niemiecki cud dzieje się kosztem Południa, bo jest też efektem niekompletności unii monetarnej, w której zabrakło mechanizmu wyrównawczego.

"Financial Times": W walce o przetrwanie Euro przegrywa demokracja >>

Europie nie brakuje pieniędzy

- Problem Europy nie jest dziś kryzys finansowy, ale umysłowy. Europie nie brakuje pieniędzy. Europie brakuje pomysłów, samowiedzy i poczucia wspólnoty - konkluduje prof. Zielonka.

Prof. Jan Zielonka jest prawnikiem i politologiem, profesorem polityki europejskiej w Uniwersytecie Oksfordzkim. W Polsce wydał "Europa jako imperium" (PISM 2007r.).

Wywiad Jacka Żakowskiego z prof. Janem Zielonką "Straszna jesień Europy" w najnowszej POLITYCE

TOK FM PREMIUM