26 września opinia KRS ws. odwołania sędziego Milewskiego

Krajowa Rada Sądownicza może już we wtorek zająć się sprawą prezesa Sądu Okręgowego z Gdańska. Bez opinii rady minister Gowin nie może odwołać sędziego Ryszarda Milewskiego. Z kolei 26 września KRS zajmie się wnioskiem o odwołanie sędziego. Prezes gdańskiego sądu jest bohaterem nagrań ujawnionych przez GPC. Milewski powtarza, że jest niewinny.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin chce odwołać sędziego Milewskiego. Według prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, który w przeszłości stał na czele resortu sprawiedliwości, "przydałoby się tutaj więcej refleksji".

Sędzia uległ prowokacji dziennikarskiej. Myślał, że rozmawia z Kancelarią Premiera

- Na szczęście nie jestem prawnikiem. Dlatego reaguję tak, jak reaguję, i nie zamiatam sprawy pod dywan - mówił w Sejmie minister sprawiedliwości. Gowin jest rozczarowany tym, że prezes sądu sam nie podał się do dymisji. A sędzia konsekwentnie powtarza, że jest niewinny.

- W poniedziałek już powiadamiam prokuraturę i ABW. Zabezpieczane są taśmy. Powiadamiam również ministra sprawiedliwości, że toczy się śledztwo. I w czwartek ukazuje się publikacja, i sytuacja zaczyna się odwracać. Z pokrzywdzonego, zawiadamiającego o przestępstwie, staję się praktycznie oskarżonym. Tak się czuję - stwierdził sędzia w rozmowie z RMF FM.

Każdy może wyrobić sobie zdanie

Min. Gowin w sprawie sędziego Milewskiego nie ma wątpliwości. - Wszyscy Polacy mogą się przekonać, jakie są kwalifikacje etyczne prezesa Milewskiego, i przesłuchać to nagranie. Proponuję, żebyście państwo samodzielnie wyrobili sobie zdanie - powiedział.

Szef resortu sprawiedliwości musi teraz czekać na opinię Krajowej Rady Sądownictwa na temat zachowania prezesa gdańskiego sądu. Bo w przypadku odwoływania go ze stanowiska przed upływem kadencji opinia KRS jest niezbędna. - Rozmawiałem z przewodniczącym Górskim, obiecał, że zrobi to niezwłocznie, ponieważ w przyszłym tygodniu jest posiedzenie KRS. Spodziewam się, że zajmie się tym od razu pierwszego dnia, czyli we wtorek - zaznacza minister.

Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Jarema Sawiński powiedział reporterowi TOK FM Marcinowi Krzemińskiemu, że 26 września odbędzie się drugie posiedzenie podczas którego rada zajmować się będzie sprawą Ryszarda Milewskiego. Wtedy ma być rozpatrzony wniosek min. Gowina o odwołanie sędziego.

Zobacz wideo

Dziś w sprawie sędziego Milewskiego głos zabierze premier Donald Tusk.

DOSTĘP PREMIUM