Tusk: Podzielam opinię ministra Gowina. Styl wypowiedzi sędziego z Gdańska niedopuszczalny

- Podzielam absolutnie opinię ministra sprawiedliwości i akceptuję jego zdecydowane oraz natychmiastowe działania w sprawie gdańskiego sędziego - powiedział dziś Donald Tusk, odnosząc się do prowokacji ?Gazety Polskiej Codziennie? względem Ryszarda Milewskiego. - Sposób wypowiadania się sędziego jest nie do zaakceptowania - dodał premier.

- W sprawie sytuacji z gdańskim sędzią podzielam opinię ministra sprawiedliwości. Akceptuję jego zdecydowane i natychmiastowe metody działania - ocenił Donald Tusk. Premier zaznaczył, że choć "trudno dziś szczegółowo ocenić charakter tej prowokacji", to "sam styl wypowiadania się sędziego i traktowania świata zewnętrznego przez niezależnego sędziego są nie do zaakceptowania".

"Nie wykluczam, że ta prowokacja to przestępstwo"

- I uważam, że wcześniejsze decyzje ministra sprawiedliwości o tzw. lustracji w gdańskim sądzie są uzasadnione. Podobnie jak jego wnioski dyscyplinarne - dodał.

Szef rządu dodał, że sprawa prowokacji wymaga nie tylko zdecydowanego działania, ale "podlega też ocenie etycznej" w kontekście zarówno zachowania sędziego, jak i przekroczenia pewnych granic przyzwoitości przez prowokatorów. - Przede wszystkim sugerowanie przez pewien czas przez niektórych komentatorów i polityków opozycji, że mamy do czynienia z kontaktem kancelarii rządowej z sędzią, uważam za niedopuszczalne - skwitował.

- Mamy też do czynienia prawdopodobnie z fałszowaniem dokumentu, jakim jest mail, w którym powołujemy się na urząd, na znajomości. Ja rozumiem, że nie moją rzeczą jest oceniać prowokacje dziennikarskie, one miały miejsce i będą miały miejsce... Ale mam wrażenie, że w tym przypadku przekroczono pewne granice i nie wykluczam, że mamy do czynienia także z przestępstwem (...). Musimy to wyjaśnić - dodał premier.

Z kim rozmawiał prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku?

Donald Tusk odniósł się w ten sposób do sprawy prezesa gdańskiego sądu okręgowego Ryszarda Milewskiego. Jak napisała "Gazeta Polska Codziennie", osoba podająca się za urzędnika kancelarii premiera miała ustalać z nim szczegóły posiedzenia sądu w sprawie szefa Amber Gold Marcina P.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin chce odwołania Milewskiego z funkcji oraz wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec niego. Wnioskiem Gowina zajmie się na początku przyszłego tygodnia Krajowa Rada Sądownictwa.

DOSTĘP PREMIUM