Zaskakujący sondaż. Polacy chcą, by Kwaśniewski został premierem

- Polacy wskazali: jeśli Donald Tusk przestanie być premierem, powinien go zastąpić Aleksander Kwaśniewski - wynika z sondażu pracowni TNS Polska dla ?Wprost?.

Tygodnik poprosił pracownię TNS Polska, aby sprawdziła, kto zdaniem Polaków powinien rządzić po Tusku.

Były prezydent może liczyć na poparcie 21 proc. badanych. Choć Kwaśniewski od 7 lat nie uczestniczy w rozgrywkach o władzę. W badaniu przygotowanym dobrze wypadł też Jarosław Kaczyński. Prezes PiS, który po sześciu porażkach w sześć lat uważany jest nawet przez część własnej partii za pozbawionego szans na ponowne premierostwo, zyskał poparcie 13 proc. badanych.

Peleton ścigający liderów sondażu otwierają szef MSZ Radosław Sikorski oraz Janusz Palikot (po 9 proc.), za nimi znaleźli się wiceszef PO Grzegorz Schetyna i były premier Jerzy Buzek (po 8 proc.). Nieco mniejszym poparciem (po 7 proc.) cieszą się byli gospodarczy wicepremierzy Leszek Balcerowicz oraz Zyta Gilowska. Nie liczą się byli premierzy, dziś partyjni przywódcy Leszek Miller oraz Waldemar Pawlak (po 4 proc.).

"To nie jest dobry czas dla Tuska". Jak pisze tygodnik, wciąż silna pozycja Tuska jest dziś znacznie słabsza niż na początku kadencji. A spekulacje o możliwej wymianie premiera czy też przyspieszonych wyborach słychać dziś nie tylko w sejmowych ławach opozycji, ale także z rządowych gabinetów.

"Po ubiegłorocznych wyborach wydawało się, że Donald Tusk jest niemal wieczny. Jako pierwszy polityk w historii polskiej demokracji dwa razy z rzędu wygrał wybory parlamentarne. Licząc wszystkie wyborcze potyczki, jako lider Platformy jest niepokonany od sześciu kampanii, bez przerwy od 2006 r. Jesienią minionego roku Tusk był silny jak nigdy, witalny i bezkonkurencyjny. Nieledwie rok wystarczył, aby premier wpadł w poważne tarapaty. Ostatnie tygodnie to nie jest dobry czas dla Tuska. Umrzeć nie chce afera Amber Gold, która przybiera coraz to nowe oblicza - każde z nich szkodliwe dla wizerunku szefa rządu", czytamy w gazecie.

Więcej o sondażu pracowni TNS Polska dla "Wprost" w najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost" .

TOK FM PREMIUM