Duda: Gowin poprze nasz wniosek o komisję śledczą. Namówi też kolegów

Jarosław Gowin już wie, że sitwa chce go zniszczyć, więc myślę, że nie tylko przychyli się do wniosku o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold, ale też, że namówi do tego kolegów - mówił gość ?Przesłuchania? w RMF FM Andrzej Duda.

Polityk PiS tłumaczył też w radiu potknięcia ministra sprawiedliwości: - Gowin nie jest prawnikiem, więc w tym sensie wolno mu więcej. Nie jest prawnikiem i nie do końca musi czuć istotę czytaną przez prawników tego, co mówi. Ja bym bardziej mówił o kwestiach interpretacyjnych, o tym, że z jednej strony mamy ustawę, z drugiej - rozporządzenie, które, jak widać, nie są do końca ze sobą zgodne. Także eksperci, prawnicy w ocenie słów ministra nie byli do końca ze sobą zgodni. Ja słyszałem taką dyskusję, w której pan prof. Kruszyński zgadzał się z ministrem, natomiast pan dr Piotrowski - nie. Więc tutaj można to różnie interpretować...

Duda to kolejny polityk PiS, który sugeruje, że Gowin bardziej pasuje do jego partii niż do Platformy i że jest podobny do Zbigniewa Ziobry. Wczoraj mówił o tym rzecznik PiS-u. - Na jeden dzień Jarosław Gowin zaczął mówić językiem PiS - cieszył się Adam Hofman.

Wszystko przez deklarację Gowina o tym, że ma on "w nosie literę przepisów". Wypowiedzi ministra sprawiedliwości o tym, że istota prawa jest ważniejsza od jego litery, bronił też sam Ziobro. Skrytykowali ją z kolei szanowany prawnik i poseł Ryszard Kalisz oraz politycy PO, m.in. rzecznik rządu Paweł Graś, gdyż Gowin zasugerował tym samym, że cel uświęca środki.

Duda: Ws. Amber Gold cała nadzieja w posłach

Sam Gowin powiedział , że nie cofa swoich słów, a ostra reakcja to efekt strachu "sitwy". - Myślę, że wobec tak ostrej oceny sytuacji w Trójmieście, sytuacji w tamtejszym wymiarze sprawiedliwości, jaką dał pan minister Gowin, pan minister Gowin przychyli się do naszego wniosku o powołanie komisji śledczej - podsumował dziś tę sytuację Duda.

Jak dodał, komisja powstać musi, gdyż tylko sejmowi eksperci mogą wyjaśnić sprawę, z którą na razie nie najlepiej radzą sobie nawet profesjonalni śledczy w prokuraturze. Wg PiS-u cała nadzieja w posłach: - Przyczyna jest bardzo prosta: jeżeli pan minister mówi o sitwie, jeżeli mówi o tym, że ta sitwa próbuje go zniszczyć, to mam nadzieję, że ten głos pana ministra "za" - i nie tylko głos, ale również i namówienie kolegów partyjnych do tego, by poparli wniosek Prawa i Sprawiedliwości - tutaj będzie. Z prostego względu: to jest bardzo złożona sytuacja. To są nie tylko kwestie czysto prawne, to jest nie tylko wymiar sprawiedliwości. To są także urzędy, organy administracji publicznej. Przed chwilą słyszeliśmy w informacjach o kolejnej przypadkowej pomyłce w Urzędzie Skarbowym. To musi zostać wyjaśnione, bo to jest styk biznesu, polityki i administracji rządowej. Nie da się tego wyjaśnić w sposób sensu stricte prawny. Prokuratura tego do końca nie zrobi, sądy dyscyplinarne tego nie zrobią. Musi tutaj powstać sejmowa komisja śledcza, nie ma innej drogi. Inaczej tej sprawy nie będzie się dało wyjaśnić w pełni.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM