"Bolek, Bolek, kim jesteś?!" Wałęsa odpowiada prowokatorom i chwali się nagrodami

"Bolek, morderca, kim jesteś?!" - takie okrzyki kilku osób przed berlińską galą nagrody wręczenia Lechowi Wałęsie sprowokowały byłego prezydenta do odpowiedzi. Na swoim blogu nazywa ich "prowokatorami, blagierami bez wstydu i honoru". - Ty przez całe życie nie zarobisz więcej, niż kosztuje moja jedna godzina wystąpienia - pisze Wałęsa.

W środę Lech Wałęsa odebrał w Berlinie nagrodę Złota Kura. To nagroda przyznawana przez wschodnioniemieckie media. Wałęsę uhonorowano za dokonania polityczne. Przed wejściem do sali, gdzie wręczano wyróżnienie, doszło do incydentu.

Na krótkim filmie, który zamieszczono w sieci, widać, jak Wałęsa przechodzi w otoczeniu ochrony. Jest ciemno. Zza kadru słychać okrzyki: "Bolek, Bolek, morderca, kim jesteś?" Słychać trzy głosy, ale nie widać, ile osób protestowało. Były prezydent nie reaguje i szybko się oddala.

 

Lech Wałęsa na swoim blogu odpowiedział "prowokatorom z Berlina".

- Gdziekolwiek się pojawiam, dostaję różne nagrody i brawa na stojąco - pisze Lech Wałęsa. Chwali się, że ma zaproszenia do wygłaszania wykładów na najbliższe 10 lat i że zarabia na tym bardzo dobre pieniądze. - Ja nie jestem w stanie zrealizować wszystkich zaproszeń, na wszystkich kontynentach - pisze.

"Ciebie nie słucha nawet żona"

Zwraca się do "opłaconych 5-7 blagierów bez wstydu i honoru". - Ty przez całe życie nie zarobisz więcej, niż [kosztuje - red.] moja jedna godzina wystąpienia - pisze Lech Wałęsa.

W jego ocenie "bezczelne karły" zazdroszczą mu. - Ciebie i Twojej mądrości nikt nie chce słuchać, nawet własna żona. Ty po prostu nie masz nic do powiedzenia. Dlatego grasz pomówieniami, obelgami i bezwstydnymi okrzykami - piekli się b. prezydent. I zamieszcza zdjęcie ostatnio otrzymanych nagród.

Były prezydent od lat procesuje się z ludźmi, którzy zarzucają mu, że był tajnym współpracownikiem SB. Zaprzecza, by donosił. Procesy wygrywa. W 2005 roku legendarny lider Solidarności otrzymał od Instytutu Pamięci Narodowej status poszkodowanego.

Złota Kura za "bycie bohaterem"

W opinii berlińskiego jury nagrody Wałęsa, jako były przywódca antykomunistycznej opozycji w Polsce, stał się "bohaterem i wzorem dla milionów ludzi". W poprzednich latach honorową nagrodę Złotej Kury za dorobek polityczny otrzymali m.in. były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, były szef niemieckiejdyplomacji Hans-Dietrich Genscher, były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow oraz niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Nagroda jest przyznawana od 1995 roku. Wykonana z brązu i ważąca 3,5 kilograma statuetka kury upamiętnia zmarłą w 1991 r. berlińską moderatorkę Helgę "Henne" Hahnemann.

TOK FM PREMIUM