Gowin odwołał prezesa gdańskiego sądu Ryszarda Milewskiego

Minister sprawiedliwości odwołał prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego. Wczoraj Krajowa Rada Sądownicza pozytywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie.

"Informujemy, że Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin (...) odwołał z dniem 27 września 2012 r. Pana sędziego Ryszarda Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Jednocześnie przypominamy, że już 13 września 2012 r. Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa o wyrażenie opinii w związku z zamiarem odwołania sędziego Ryszarda Milewskiego z funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, a wczoraj (26 września 2012 r.) KRS "kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości" pozytywnie zaopiniował wniosek Ministra Jarosława Gowina" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zobacz wideo

Decyzja rady była niemal jednogłośna; za wnioskiem Gowina w sprawie odwołania Milewskiego w tajnym głosowaniu opowiedziało się 22 z 23 obecnych na posiedzeniu członków KRS, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Konsekwencje prowokacji

Wniosek Gowina o odwołanie Milewskiego wiązał się z ujawnionym w mediach nagraniem rozmowy telefonicznej, w trakcie której osoba podająca się za asystenta szefa kancelarii premiera miała ustalać z Milewskim szczegóły związane m.in. z posiedzeniem sądu dot. zażalenia na areszt szefa Amber Gold. Sprawę opisała "Gazeta Polska Codziennie".

Wczoraj Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na odwołanie Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Minister sprawiedliwości zapowiedział, że niezwłocznie odwoła sędziego.

DOSTĘP PREMIUM