Lis: Kaczyński z Kopacz robi diablicę. Chce ją odhumanizować, by ją zdeptać

- Nie o władzę mu przede wszystkim idzie, lecz o zemstę - tak Tomasz Lis opisuje w ?Newsweek? polityczną strategię Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem dziennikarza, logika zemsty prowadzi do odhumanizowania przeciwników i totalnej politycznej wojny. - Marszałek Kopacz trzeba uczynić diablicą, oszustką, która popełniła zbrodnię - pisze Lis.

Tomasz Lis w felietonie "Nienawiść do grobowej deski" stawia tezę, że Jarosław Kaczyński w swoich politycznych działaniach nie kieruje się, jak zwykły polityk, chęcią zdobycia władzy, tylko chęcią zemsty. - Przecież nie o władzę mu przede wszystkim idzie, lecz o zemstę. Władzy chce tylko o tyle, o ile jej posiadanie okaże się niezbędne, by zemsty dokonać - pisze redaktor naczelny tygodnika.

Logika zemsty wymaga, by legitymizować przeciwnika, w tym wypadku polski rząd. By przedstawić sytuacja na scenie politycznej nie jako zwykłą walkę polityczną, ale "stan nadzwyczajny". - Władza nie może być niekompetentna, musi być z nieprawego łoża. Władza nie może popełnić błędów, władza musi z premedytacją popełniać akty bezeceństwa. Rząd nie może być niesprawny, musi być niepolski. Premier nie może być nieudacznikiem, musi być zdrajcą, uzurpatorem, wykonawcą polityki Putina, namiestnika - wylicza Lis.

"Odhumanizować Kopacz"

Lis dowodzi następnie, że w tej zdeformowanej polskiej polityce, PiS zrobił z Tuska nie "konkurenta politycznego", tylko "wroga absolutnego, który zasługuje na polityczną anihilację". To samo dotyczy jego współpracowników. - Marszałek Kopacz trzeba uczynić diablicą, oszustką, która popełniła zbrodnię. Trzeba ją odhumanizować, by ją zdeptać - pisze Lis.

Redaktor naczelny "Newsweeka" twierdzi, że taki podejście prezesa PiS prowadzi do niekończącej się politycznej wojny. - Pokój, czy rozejm zawiera się z wrogiem. Nie można go zawrzeć z potworem. Potwora trzeba unicestwić - tak Lis opisuje wojenną logikę PiS. Sugeruje też, jaki może ona mieć finał: "Domniemana zniewaga krwi wymaga. (...) A gdy narzędziem wojny są groby i trumny, finałem może być tylko grób".

Czytaj więcej w dzisiejszym wydaniu "Newsweeka" >>

Czy twoim zdaniem Jarosław Kaczyński kieruje się tylko zemstą w swoich działaniach politycznych?

DOSTĘP PREMIUM