Rydzyk wybrał swoją partię podczas Marszu? Pocałunek śmierci dla Ziobry

Marsz ?Obudź się Polsko? nie wstrząsnął polską sceną polityczną, ale pokazał wyraźnie jedną rzecz: na prawicy pozycję dominującą zajmuje PiS. Solidarna Polska i Zbigniew Ziobro nie mają tam czego szukać. - Marsz był początkiem końca SP, a ojciec Rydzyk złożył Ziobrze symboliczny pocałunek śmierci - mówi politolog dr Błażej Poboży.

W cieniu wielotysięcznego marszu "Obudź się Polsko" doszło do rozstrzygnięcia sytuacji na polskiej prawicy. PiS jeszcze raz potwierdził, że całkowicie dominuje w tej części sceny politycznej. Ostatni pretendent, który mógł odebrać tej partii część wpływów - Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, został skutecznie zmarginalizowany.

Na zakończenie protestu przemawiał Jarosław Kaczyński, lider PiS. Po nim Piotr Duda - przewodniczący Solidarności. Zabrakło natomiast Zbigniewa Ziobry: lidera partii, która jeszcze niedawno miała ambicję bycia "drugim płucem prawicy".

Według pogłosek pojawiających się w mediach, działacze PiS po prostu uniemożliwili wejście na główną scenę politykom Solidarnej Polski: Zbigniewowi Ziobrze, Beacie Kempie i Tadeuszowi Cymańskiemu. I nikt się za nimi nie wstawił. A to skutek decyzji ojca Rydzyka.

Ziobrę strącił o. Rydzyk

Według "Rzeczpospolitej", Ziobro wypadł z łask dyrektora Radia Maryja. Na taki obrót spraw wpływ miały mieć dwa wydarzenia. Po pierwsze, dyrektorowi Radia Maryja nie spodobał się wywiad Jacka Kurskiego dla "Gazety Wyborczej", w którym europoseł mówił, że Solidarna Polska musi wziąć Kaczyńskiego "w kleszcze".

Czary goryczy dopełniło przyjęcie przez Ziobrę propozycji Bronisława Komorowskiego zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. - Wejście Ziobry do RBN fatalnie odebrano w środowisku Radia Maryja, głównie dlatego, że szef Solidarnej Polski znalazł się tam w towarzystwie Janusza Palikota - czytamy w tej gazecie .

"Marsz podkreślił naszą podmiotowość"

Czy rzeczywiście Ziobro definitywnie wypadł z łask ojca Rydzyka? Solidarna Polska robi dobrą minę do złej gry. Kurski twierdzi, że Radio Maryja nadal jest jego partii przychylne. - Zostało to pokazane dobitnie. Dwukrotnie podczas marszu. W miejscu, za które radio Maryja organizacyjnie odpowiadało, czyli w pl. Trzech Krzyży, gdzie dwukrotnie był wymieniany i powitany Zbigniew Ziobro - przypominał w wywiadzie dla Radia RMF FM . Przyznał jednocześnie, że podczas marszu doszło do przepychanek z działaczami PiS.

- Widać, że kolegów z PiS irytuje, iż mamy podmiotowość, że potrafiliśmy ściągnąć ponad 40 autokarów pod Sejm, i robić event na świeżym powietrzu. W związku z tym szczypią nas takimi szczurami, że dwóch liderów musi odejść. (...) Ten marsz podkreślił, że jest alternatywa na prawicy - wyjaśniał Kurski.

"Miało być płuco, wyszła rozedma"

Wypowiedzi Kurskiego zacytowaliśmy posłowi PiS Markowi Suskiemu. Najpierw zareagował półminutowym śmiechem, a potem stwierdził: - Ja ich widziałem, jak dołączali do marszu. Ich grupka liczyła 200-300 osób. Wyglądali smutno. Z takimi tezami Kurski mógłby wystąpić w kabarecie.

- Solidarna Polska jest całkowitą klęską, klapą. Nie udało się stworzyć drugiego płuca, co najwyżej wyszła rozedma - tak sytuację partii Zbigniewa Ziobry komentuje Suski. Dodał, że zadzwonił do niego kolega z partii. Informował, że jeden z posłów Solidarnej Polski zastanawia się nad powrotem do PiS.

"To początek końca Solidarnej Polski"

- Marsz był początkiem końca Solidarnej Polski - potwierdza w rmozowie z nami dr Błażej Poboży z UW. - Jakby Kurski nie zaklinał rzeczywistości, nie wpuszczono ich na scenę. Jego słowa nie zmienią tego, że dominatorem jest Kaczyński - dodał.

Według Pobożego, dowodem na porażkę SP było właśnie to, że Ziobro nie wystąpił na głównej scenie, a o. Tadeusz Rydzyk nie zapewnił mu tego przywileju. - To był symboliczny pocałunek śmierci od o. Rydzyka - powiedział.

Dr Poboży twierdzi, że od początku widać było, że taktyka ziobrystów nie przyniesie im powodzenia. - Dużo w tym winy Solidarnej Polski. Popełnili błąd pierwotny - chcieli obejść PiS z prawa, co jest niemożliwe, bo tam jest ściana - konkludował.

Secesja Ziobry

Zbigniew Ziobro odszedł z PiS z grupą stronników po ostatnich, przegranych przez PiS wyborach parlamentarnych. Wcześniej wraz z Jackiem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim został wyrzucony z partii za publiczne domaganie się zmian. Podobna sytuacja miała miejsce w 2007 r., gdy z partii odeszli działacze późniejszej Polski Plus i w 2010 roku w przypadku członków ugrupowania Polska Jest Najważniejsza.

Do Ziobry, Kurskiego i Cymańskiego wkrótce dołączyło kilkunastu posłów i senatorów partii, ziobryści zaczęli budować struktury w całym kraju. Nie udało się im jednak podbić serc prawicowego elektoratu. W sondażach bardzo rzadko przekraczali 5 proc. poparcia, czyli próg wyborczy. Prawie wszystkie środowiska prawicowe, np. "Gazeta Polska" czy mniejsze partie - Prawica Rzeczypospolitej i Ruch Odbudowy Polski - postawiły na PiS. W dodatku w wakacje z partii odeszło dwóch posłów. Jeden z nich przeszedł do PiS.

Czy według ciebie, partia Zbigniewa Ziobry nie ma już szans na odniesienie sukcesu?

DOSTĘP PREMIUM