Absolwent ekonomii, doktorat z socjologii, niedoszły poseł z listy UW [SYLWETKA PROF. GLIŃSKIEGO]

Piotr Gliński, socjolog, były szef Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, stypendysta Forda i niedoszły poseł jest kandydatem PiS na premiera.

Piotr Gliński urodził się w 1954 roku w Warszawie. Jest socjologiem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Kierownikiem Zakładu Socjologii Struktur Społecznych na Uniwersytecie w Białymstoku. W 1978 roku obronił pracę magisterską z ekonomii pt. "Stosunki konsumpcji a aktualny model konsumpcji". W roku 1990 roku był stypendystą Fundacji Forda.

Zobacz wideo

W latach 2005-2011 pełnił funkcję przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. W drugiej połowie lat 90. działał w Wyborczej Koalicji Liderów Ekologicznych, z jej ramienia kandydował bez powodzenia w wyborach parlamentarnych w 1997 z listy Unii Wolności. W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Gliński: Staczamy się w otchłań

Co Gliński mysli o Tusku i współczesnej Polsce? W wywiadzie dla Niezależna.pl z lipca stwierdza, że "formacja rządząca to ludzie, którzy są w stanie sprzedać własny honor, aby utrzymać się przy władzy".

- Staczamy się powoli w aksjologiczną otchłań. Może to nas doprowadzić do dyktatury, uzależnienia od obcego mocarstwa albo strasznego kryzysu cywilizacyjnego, gdy nasze elitki uciekną gdzieś do swoich podatkowych rajów, a nas zostawią w tym całym bajzlu - mówił.

Stwierdził również, że "jest przerażony stanem naszego państwa". - Ale czy sobie obecnej sytuacji nie wyobrażałem? Obserwując wydarzenia polityczne od wielu lat, będąc świadkiem zupełnej przemiany ludzi z obozu władzy - niektórych zresztą kiedyś dobrze znałem, przyjaźniłem się z nimi nawet - mogę stwierdzić, że nic mnie już nie zaskakuje. Oni dawno przeszli już na drugą stronę. W sensie moralnym przede wszystkim. Cel - naga władza - uświęca rzeczywiście wszystkie środki - powiedział prof. Gliński w rozmowie z Niezależna.pl.

TOK FM PREMIUM