Prof. Krzemiński: Kaczyński może wygrać wybory

- Kaczyński przy wsparciu Radia Maryja może wygrać. Zielona wyspa zacznie w końcu blaknąć . Wtedy ten fałszywy obraz kreowany przez PiS wyda się bardziej prawdziwy - mówi w ?Gazecie Wyborczej? prof. Ireneusz Krzemiński.

Socjolog zauważa, że takie fakty jak pogarszająca się sytuacja gospodarcza, np. skok cen, mogą potwierdzać "fałszywy obraz rzeczywistości kreowany przez PiS". - To działa jak samospełniająca się przepowiednia. Wszystkie drobne fakty interpretujemy zgodnie z założonym obrazem świata. Zaczynamy zachowywać się, jakby już było znacznie gorzej, niż jest: ze strachu nie inwestujemy, mniej kupujemy. To przyspiesza efekt kryzysu - uważa socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Krzemiński obawia się, że PiS może wygrać wybory, jednocześnie obawia się, że może źle odbić się to na demokracji. - Mieliśmy dowód, że ta partia zmierzała do modelu, który przypominał aktualne Węgry czy Rumunię: ograniczenie proceduralnej demokracji, swobód obywatelskich, praw, o które za taki trudem walczyliśmy.

Zdaniem socjologa "cały szereg działań PiS stara się podważyć dotychczasowe procedury demokratyczne". - Kaczyński powołuje premiera pozaparlamentarnego. To ma znaczyć, że nie wyraża woli ludu, a głosy oddane w niedawnych wyborach są nieważne.

Więcej w "Gazecie Wyborczej" >>>

DOSTĘP PREMIUM