Tusk "ozusuje umowy śmieciowe"? "Pokłócił się o to z Gowinem. Porządnie go zrugał"

Między Donaldem Tuskiem i Jarosławem Gowinem doszło do kolejnego spięcia. Tym razem, jak podaje "Newsweek", poszło o treść kolejnego exposé premiera. Tusk zapowiedział swoim ministrom "ozusowanie umów śmieciowych", przeciwko czemu miał zaprotestować szef resortu sprawiedliwości. - Premier porządnie go zrugał - przyznał jeden z ministrów.

Tusk w końcu chce zrobić porządek z kontrowersyjnymi "umowami śmieciowymi". W swoim zapowiedzianym na piątek exposé ma zapowiedzieć wprowadzenie obowiązku odprowadzania od nich składek na ubezpieczenia społeczne - podaje internetowy serwis "Newsweeka" .

Ta zapowiedź spotkała się w trakcie posiedzenia rządu z burzliwym przyjęciem ze strony Jarosława Gowina. Minister miał otwarcie pomysł skrytykować, mówiąc, że usztywni on rynek pracy i "w efekcie może się okazać przeciwskuteczny".

Premier ze swojej zapowiedzi się nie wycofał. - Puścił argumenty Gowina mimo uszu i porządnie go zrugał. Wyglądało to tak, jakby wbijał go w ziemię - powiedział "Newsweekowi" jeden z ministrów.

Exposé będzie wystarczającą odpowiedzią na działania PiS?

Tzw. drugie exposé premiera to odpowiedź na krytykę opozycji, zwłaszcza PiS. Prawo i Sprawiedliwość ruszyło we wrześniu z intensywną kampanią propagandową, w ramach której zorganizowało marsz "Obudź się Polsko" i przedstawiło swojego kandydata na premiera rządu tymczasowego, prof. Piotra Glińskiego. Jarosław Kaczyński zapowiedział zgłoszenie konstruktywnego wotum nieufności na przełomie października i listopada.

Działania PiS przy biernej postawie rządu doprowadziły do tego, że Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy od lat wyprzedziło Platformę w sondażach - badanie TNS OBOP wskazało 6 pkt. procentowych przewagi PiS nad PO .

Więcej o piątkowym expose Donalda Tuska czytaj w "Gazecie Wyborczej" >>

TOK FM PREMIUM