"PO nie odbije się w sondażach, możliwy rozpad"

- Platforma nie odbije się do końca tego roku. Sześć punktów procentowych to spora różnica - przewiduje dla "Polski the Times" dr Błażej Poboży, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem dalszy ciąg złej passy Platformy może doprowadzić do rozpadu partii Donalda Tuska.

- Stawiam tezę, że Platforma nie odbije się do końca tego roku. Sześć punktów procentowych to spora różnica. PO popełnia zresztą kolejny strategiczny błąd, nie wyciągając właściwych wniosków z tego sondażu - przewiduje Poboży. Dodaje, że PiS-owi udało się jednocześnie przejąć część wyborców mniejszych prawicowych partii: PJN i Solidarnej Polski.

Wielkim problemem dla PO jest brak liderów oprócz Donalda Tuska. - W tej wielkiej formacji nie ma dobrych strategów i dobrych przywódców. Wszystko spada na premiera. Cała Platforma Obywatelska stoi na Donaldzie Tusku - komentuje.

Gdy go teraz brakuje w mediach, przekaz PO do wyborców jest chaotyczny i słaby. - Osamotniony premier nie może cały czas stać na mostku kapitańskim. Gdy tylko schodzi z niego na chwilę pod pokład, można odnieść wrażenie, że nikt już tego okrętu nie prowadzi - opisuje politolog.

Zdaniem dr. Pobożego, kolejne słabe sondaże mogą wstrząsnąć Platformą. - Mogą uruchomić proces dekompozycji Platformy. Słabnące notowania mogą skłonić część polityków do zwodowania jakiejś ratunkowej szalupy. W końcu w ten sposób powstawała większość polskich partii politycznych - twierdzi.

Czytaj więcej w dzisiejszym wydaniu "Polska the Times" >>

DOSTĘP PREMIUM