Prof. Hartman u Olejnik: Kościół używa słowa "ateista" jako zniewagi

- Kościół używa słowa "ateista" jako zniewagi. Obraża nas - powiedział w programie Moniki Olejnik prof. Jan Hartman. Nie zgodził się z nim Tomasz Terlikowski redaktor naczelny pisma "Fronda".

W Lublinie rozpoczęła się akcja "Ateiści kontra katolicy" . Na billboardach pojawiły się napisy "nie zabijam", "nie kradnę", "nie wierzę". W programie "Kropka nad i" odbyła się dyskusja między prof. Janem Hartmanem i Tomaszem Terlikowskim, redaktorem naczelnym pisma "Fronda".

Według prof. Hartmana "akcja na billboardach nie jest skierowana przeciw Kościołowi, chodzi o solidarność ateistów. Naukowiec dodał, że "nie czuje się dyskryminowany jako ateista w Polsce. Ale tu nie chodzi o dyskryminację, ale o znieważanie nieustanne i obrażanie przez kościół". - Kościół używa tego określenia "ateista" jako zniewagi i niedwuznacznie sugeruje, że jesteśmy pozbawieni moralności, że jesteśmy - jak to mówi - relatywistami moralnymi i nihilistami. Obraża.

Według prof. Hartmana używanie określenia "ateista" jako zniewagi "jest nieustannie powtarzane przez księży na różnych szczeblach". - Także przez biskupów, którzy używają tego zwrotu "nihiliści" lub "bezbożnicy". Zresztą zawsze tak było, że ateista, to już prawie jak zwierzę, w każdym razie istota niemoralna. Nas to obraża i znieważa. Ten billboard, to jest taka dowcipna odpowiedź. Nie, my nie kradniemy, nie zabijamy, a jesteśmy niewierzący. Według profesora "ateiści mają potrzebę, żeby ogłosić swoje istnienie w przestrzeni publicznej i to jest cel akcji billboardowej".

Nie zgodził się z tym Tomasz Terlikowski, który nazwał akcję billboardową "po prostu nierozsądną" i dodał, że go to nie obraża. - Nikt nie twierdzi, że ateiści generalnie zabijają, albo generalnie nie kradną... Natomiast stwierdzenie, że ktoś jest relatywistą moralnym, jest obraźliwe dla niego, jest stwierdzeniem absurdalnym. Terlikowski dodał, że "nie spotkał się z tezą, że ateista jest niemoralny". - Jesteśmy grzesznymi osobami i jednym oparciem dla nas jest tutaj Bóg. Z tej perspektywy ateista jest biedny - powiedział.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM