"Zagłosowałem tak, by móc spojrzeć w lustro". "Polityk nie może tak głęboko wchodzić w życie ludzi". Podzieleni posłowie PO o głosowaniu

- Głosowałem tak, bym jutro mógł spojrzeć w lustro i się nie wstydzić - mówi John Godson, który głosował przeciwko odrzuceniu ustawy zaostrzającej przepisy ws. aborcji. "Powinnyśmy pozostawić ludziom wybór w tak dramatycznych sytuacjach" - mówi z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska. Zapytaliśmy posłów podzielonej PO o to, jak głosowali.

80 posłów PO nie odrzuciło projektu zaostrzającego prawo ws. aborcji>>

"Tak" dla zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej:

John Godson:

W sprawach światopoglądowych nie ma dyscypliny w PO, każdy głosuje zgodnie z własnym sumieniem. Był apel, by odrzucić projekt, bo to zagranie polityczne Solidarnej Polski. Osobiście uważam, że w takich sprawach nie może być mowy o zagraniach politycznych. Głosowałem, nie patrząc na preferencje polityczne.

Poparłem ustawę, bo obecne prawo jest niejasne. Wskazuje, że można przerwać ciążę, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego lub nieodwracalnego uszkodzenia płodu czy nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. A np. dzieci z zespołem Downa są nieuleczalnie chore. Nie mógłbym się zgodzić na aborcję w takich przypadkach. Albo weźmy np. Daniela Zapiska, który niedawno zmarł . O ile świat byłby uboższy, gdyby nie było go na świecie. Głosowałem tak, bym jutro mógł wstać, spojrzeć w lustro i nie wstydzić się, że widzę Johna Godsona.

Marek Biernacki:

Uważam, że życie człowieka powinno być chronione. Tak samo jak jestem przeciw karze śmierci, opowiadam się także przeciwko aborcji. Warto, by komisja sejmowa pochyliła się nad wyjątkiem w ustawie antyaborcyjnej pozwalającym na aborcję w przypadku uszkodzenia płodu. Prywatnie dostałem SMS-a od naukowca, towarzysza broni z podziemia. Napisał, że był takim dzieckiem, bez ręki, a teraz jest cenionym naukowcem.

 

embed

Jacek Żalek:

Nie znajdują powodu, dla którego dzieci podejrzane o niepełnosprawność miałyby być dyskryminowane w stosunku do dzieci zdrowych. Nienależnie od tego, czy są to dzieci narodzone, czy nienarodzone nie można nikogo dyskryminować ze względu na stan zdrowia.

 

Posłowie "przeciw" zaostrzeniu ustawy:

 

Krzysztof Kwiatkowski:

W Polsce mamy wypracowany w latach 90. kompromis. Jest to rozwiązanie akceptowane społecznie, dlatego w imię ochrony tego porozumienia zagłosowałem przeciwko projektowi Solidarnej Polski, ale także przeciwko liberalizującemu ustawę projektowi Ruchu Palikota. Rozwiązania, które funkcjonują, sprawdziły się w praktyce i wszelkie próby zmian skończyłyby się awanturą, która przysłoni wszystkie inne tematy i nie będzie służyć nikomu.

 

Małgorzata Kidawa-Błońska:

Byłam za odrzuceniem obu projektów - Solidarnej Polski i Ruchu Palikota. Przy takim poziomie dyskusji rozpoczynanie debaty aborcyjnej, tworzenie nowych ustaw, może zrobić więcej złego niż dobrego. Obecna ustawa nie satysfakcjonuje wszystkich, ale w skrajnych przypadkach pozostawia obywatelowi wybór. Politycy nie mają prawa wymagać od obywateli heroizmu. Powinniśmy robić dobre prawo, ale tak trudne decyzje pozostawiać ludziom. Nie mamy prawa aż tak głęboko wchodzić w ich życie.

TOK FM PREMIUM