Kaczyński o wotum: Teraz to było nie na poważnie

- To głosowanie niczego nie zmienia - mówił po uzyskaniu przez rząd wotum zaufania szef PiS Jarosław Kaczyński. Jego partia nadal deklaruje zamiar złożenia wniosku o konstruktywne wotum nieufności. - To absurdalne. Konstruktywne wotum nieufności w parlamentach podejmuje się, wtedy gdy istnieje szansa jego przeprowadzenia - komentuje były premier Tadeusz Mazowiecki.

PiS-owski wniosek ma zostać złożony w połowie listopada. - Będzie czas na to, żeby bardzo rozlegle uzasadnić, dlaczego ten rząd powinien być odwołany. Nie dlatego, że nie spełnił obietnic, bo to się w demokracji zdarza dosyć często, tylko dlatego, że on jest grubo poniżej takiego minimalnego standardu - mówi Kaczyński.

Rząd Donalda Tuska uzyskał dziś od Sejmu wotum zaufania. 233 posłów głosowało za, 219 było przeciw. Uzyskanie przez rząd wotum zaufania nie zrobiło na szefie PiS-u wrażenia. - Teraz było to nie na poważnie, natomiast w listopadzie będzie na poważnie i każdy poseł, który usłyszy wszystkie te argumenty, pewne podsumowanie tych rządów, będzie brał odpowiedzialność, jeżeli będzie chciał podtrzymać ten rząd.

Poseł PiS Adam Hofman dodaje: - Dziś Donald Tusk na sali w Sejmie ma większość. Ale dzisiaj nie miał konkurenta. Moim zdaniem ważniejsze jest to, co dzieje się w społeczeństwie. Tusk nie powiedział dziś nic, nie pokazał nowej nadziei, nowego programu, już prawie powiedział, że jest ciepła woda w kranie... był blisko. To jest ta filozofia: jakoś to będzie, byle do poniedziałku - mówił.

Suchej nitki na rządzie Donalda Tuska nie zostawił też rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem słowa Tuska to kolejne puste obietnice. - No chyba, że po raz kolejny wzrosną podatki albo zadłużenie naszego kraju. Jest czymś żartobliwym, kiedy premier z mównicy sejmowej zapowiada, że w 2014 będzie przetarg na budowę obwodnicy jednego z polskich miast. To jest jakaś kpina, nikt poważny nie bierze tego za dobrą monetę. Po porostu Donald Tusk jest niewiarygodny - mówił Błaszczak.

Poseł PiS zwrócił uwagę, że przed dzisiejszym głosowaniem w szeregach klubu PO panowała pełna mobilizacja. - Ze szpitala ściągano posła partii rządzącej, a więc widać było strach w oczach. Ale jak długo może trwać tak zły rząd? - pytał Błaszczak. - Rząd Leszka Millera nie przetrwał roku po tym, jak otrzymał wotum zaufania. Jestem przekonany, że ten sam los spotka rząd Tuska - zakończył.

"Koniec wieńczy dzieło, zwycięzców się nie sądzi"

Dzisiejsze wotum komentowali także przedstawiciele innych partii. Grzegorz Napieralski z SLD: - To było do przewidzenia. Taki sprawdzian dla koalicji. Tusk trochę zaklina rzeczywistość. Wiemy dokładnie, że jest problem w klubie PO, jest problem z koalicjantem. Donald Tusk to wie, ale chciał dziś udowodnić, że ma większość i może sobie swobodnie rządzić. Kupił sobie trochę czasu. Pytanie ile - dwa tygodnie, tydzień, może miesiąc i tyle. Bo ważne problemy w Polsce pozostają. Tusk musi kupować nie tylko koalicjanta, ale także poszczególne grupy ze swojej partii.

Z wyniku głosowania zadowoleni byli przedstawiciele PO. Grzegorz Schetyna: - Wotum zaufania to taki sprawdzian. Było tak, jak powinno być. Mobilizacja i dobre głosowanie na końcu. To nie jest koniec rzeczy, ale początek, bo wiele ważnych słów zostało powiedziane. Myślę, że to jest dobre dla polskiej demokracji. Koniec wieńczy dzieło, zwycięzców się nie sądzi. Przewaga była wyraźna i dobrze udokumentowana większością głosów - mówił. Pytany o PiS-owskie wotum nieufności powiedział: - Jeśli ktoś chce poważnie robić politykę w parlamencie, to musi wiedzieć, że trzeba liczyć na matematykę sejmową, na większość parlamentarną. Wtedy można zgłaszać kandydatów, pisać im program i koncepcję funkcjonowania. Jeśli ktoś tego nie ma, nie powinien tego robić. Dzisiejsze głosowanie zamyka tę kwestię.

Szef klubu PO Rafał Grupiński: - We wszystkich ważnych sprawach występujemy wspólnie, jak jedna drużyna. Od początku tej kadencji, oprócz jednego głosowania światopoglądowego, nie mieliśmy z tym żadnych problemów. Nie było żadnych chwil zwątpienia. W tych kwestiach murem stoimy za rządem. Jakiekolwiek stawianie teraz wniosku o konstruktywne wotum nieufności przez którykolwiek z klubów opozycyjnych będzie, mówiąc najdelikatniej, ocieraniem się o śmieszność.

Również Tadeusz Mazowiecki ucieszył się z wyniku głosowania: - Myślę, że Donald Tusk odzyskał inicjatywę i dalej będzie tę inicjatywę przejawiał. Dwa główne elementy tego przemówienia: nowa instytucja inwestycyjna i wydłużenie urlopu macierzyńskiego są bardzo znamienne, charakterystyczne i dobre. O zapowiadanym przez PiS wniosku o wotum nieufności mówi: - Absurdalne to jest. Konstruktywne wotum nieufności w parlamentach podejmuje się, wtedy gdy istnieje szansa jego przeprowadzenia.

DOSTĘP PREMIUM