"Rząd ratuje Polskę przed zaślepieniem przeciwników i głupotą przyjaciół z PO"

"Ten rząd ratuje Polskę przed zaślepieniem przeciwników i głupotą przyjaciół z Platformy" - mówi w "Gazecie Wyborczej" prof. Aleksander Smolar. Oceniając wystąpienie sejmowe szefa rządu, prezes Fundacji im. Stefana Batorego zaznaczył, że premier sam odpowiedział na pytanie, jak odzyskać zaufanie Polaków - nie słowami, tylko poprzez konkretne działanie.

"To wystąpienie było istotne, bo w sytuacji, gdy tak dużo mówi się o braku przywództwa, premier pokazał, że się nie zmienił, że potrafi walczyć, ale też - że jest kurtuazyjny, zarówno wobec przeciwników, jak i przyjaciół z PO, którzy rzucają mu kłody pod nogi" - podkreśla prof. Smolar.

Politolog zwraca uwagę, że w sprawie głosowania przez część posłów PO za zaostrzeniem ustawy aborcyjnej premier twardo powiedział, że to szkodzi Polsce. "To jest ważne i to może pomóc - jeżeli za tym pójdą czyny - w odbudowaniu zaufania do PO, zwłaszcza wśród młodych i wśród kobiet" - mówi politolog.

Zdaniem prezesa Fundacji im. Stefana Batorego, premier w swoim wystąpieniu przeciwstawił tradycyjnej romantycznej, martyrologicznej zbitce wielkich ambicji i projektów wizję codziennej upartej pracy nad podnoszeniem cywilizacyjnym kraju i poziomu życia Polaków. "Zrobi to - mówi prof. Smolar - również po to, aby Polska była przygotowana na trudne czasy, które zawsze mogą nadejść".

Cały wywiad z prof. Aleksandrem Smolarem w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM