Nie "hodowaniu dzieci". Jakie poglądy ma Tusk? [4 CYTATY, WIDEO]

Co myśli o zmianie przepisów dotyczących aborcji, finansowaniu Kościoła, in vitro i związkach partnerskich premier Donald Tusk? Dotąd unikał wypowiedzi na temat swoich osobistych poglądów. Wczoraj w programie Tomasza Lisa w TVP2 odpowiedział na wszystkie pytania. Zobaczcie, co myśli o ważnych społecznie sprawach:

Przepisy dotyczące aborcji:

- Ja uważam, że [projekt Solidarnej Polski zaostrzający przepisy aborcyjne - red.] nie jest wart dyskusji. Myślę [o 40 posłach, którzy zagłosowali za projektem - red.], że mają w tej sprawie inny pogląd, z którym ja się nie zgadzam. Uważam, że ten pogląd zrealizowany w praktyce politycznej przyniesie nieszczęście. Trzeba uszanować tych, którzy uważają, że prawa obywatelskie każą nam także szanować tych nienarodzonych, ja szanuję te poglądy, chociaż nie podzielam ich. Ja twierdzę dzisiaj odpowiedzialnie, i robię to publicznie, że będę w tym skuteczny, że nie przejdzie projekt ani czarny, ani tęczowy.

Zobacz wideo

In vitro:

- To jest debata, w jakim wieku może być para, żeby korzystać z procedury in vitro; czy na przykład - jeżeli dobrze pamiętam - w Rumunii był taki głośny przypadek - 76-letnia kobieta ma skorzystać z procedury in vitro; czy pary gejowskie mogą korzystać pośrednio z procedury in vitro, powiem brutalnie, hodując dziecko po to, żeby być jego rodzicami. To są bardzo poważne dylematy o charakterze etycznym, medycznym. (...) Będę głosował za projektem, w którym istnieje procedura pozwalająca na zamrażanie zarodków i pozwalająca na refundowanie w ograniczonym zakresie, a więc zgodnie z jakimiś kryteriami medycznymi - ile tego typu ponowień będziemy mogli finansować. Prawdziwym dylematem dzisiaj pozostaje, co zrobić z zarodkami, które nie są wykorzystane. (...) Nie będzie ani projektu Kidawy, ani Gowina, prawdopodobnie będzie projekt, który kojarzy się z tą bardziej liberalną częścią Platformy Obywatelskiej i za takim będę głosował.

Finansowanie Kościoła:

- Jestem za 0,3 proc., ponieważ to jest projekt rządowy, przeze mnie zaproponowany. Jestem przekonany, że efektem końcowym, jeśli chodzi przynajmniej o zachowanie PO, będzie taki pogląd racjonalny - rozumiem przez to niekaranie kościołów, ale zwiększenie możliwości wyboru wiernych: czy chcą finansować, czy nie, i utrzymanie tego, aby decyzja podatnika rozstrzygała o tym, ile pieniędzy trafia do kościołów i żeby ten poziom nie był radykalnie niższy albo radykalnie wyższy. Ja mam dość poważne argumenty za tym, żeby to było 0,3 proc., tym bardziej że będziemy proponowali pewien okres przejściowy, żeby kościoły nauczyły się pewnej akwizycji środków tą nowa metodą.

Związki partnerskie:

- Nie jestem zwolennikiem przyznania związkom partnerskim homoseksualnym statusu małżeństwa, a więc tego statusu, który opisuje Konstytucja, różne ustawy i nasza tradycja. Jestem przekonany do tej definicji, jaka jest zawarta w polskiej Konstytucji, że małżeństwo, które jest podstawą i fundamentem rodziny, to jest związek kobiety i mężczyzny. W tym względzie jestem może staroświeckim człowiekiem. Ale mówimy o wersji związku partnerskiego, także dla par homoseksualnych, który spowoduje, że ludzie żyjący w związku nie będą upośledzeni pod względem prawnym, ale nie będą w pełni ekwiwalentem rodziny rozumianym jako małżeństwo kobiety i mężczyzny.

Premier Donald Tusk odwiedził wczoraj wieczorem "Kropkę nad i", gdzie rozmawiał z Moniką Olejnik, i program Lisa w TVP2. Dziennikarze rozmawiali z nim m.in. o kwestii aborcji, zapłodnienia in vitro i związków partnerskich. Pytali też o spadające notowania rządu i kryzys gospodarczy. Przeczytaj relację z programów >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM