Premier zadeklarował się światopoglądowo? "Lawiruje. Ale to zgodne z linią Platformy"
Premier w programach Moniki Olejnik i Tomasza Lisa odpowiadał na pytania dotyczące spraw światopoglądowych . Skomentował fakt, że 40 posłów jego partii poparło prace nad zaostrzeniem prawa aborcyjnego, prace nad projektami ws. in vitro w PO oraz temat związków partnerskich.
"Nie będzie rewolucji ani czarnej, ani tęczowej" - czytaj relację z wystąpień Tuska u Lisa i Olejnik oraz jego odpowiedzi na pytania o światopogląd >>>
Co z jego wystąpień było najbardziej znaczące? - Premier zadbał o to, żeby Platforma była w środku: zaproponował trochę dla jednych, trochę dla drugich. I zrobił to, żeby wszyscy byli zadowoleni. Ale czy będą? To się dopiero okaże - komentuje w rozmowie z TOK FM prof. Agnieszka Rothert z Uniwersytetu Warszawskiego.
Premier lawiruje
Zdaniem politolożki Donald Tusk lawirował odpowiadając na pytania. - Ale to jest zgodne z linią Platformy, jeżeli można o czymś takim mówić - podkreśliła. - Wydaje mi się, że premier doskonale wie, że np. w sprawie aborcji, radykalne projekty nie znalazłyby wsparcia w społeczeństwie. Natomiast związki partnerskie to bardzo delikatny temat i wymaga długiej debaty. Społeczeństwo w dużym stopniu jeszcze nie jest przygotowane do przyjmowania takich rozwiązań - dodała.
I oceniła wystąpienia szefa rządu: - To nawet nie jest gra, tylko poczucie odpowiedzialności. Donald Tusk wie, że jest lokomotywą Platformy, a PO nie wypada najlepiej w sondażach. Wydaje mi się, że te wystąpienia to też kwestia wzmocnienia wizerunku premiera i rządu. I w takim szerszym kontekście patrzyłabym na te zachowania.
"Musimy zapytać: czy to się trzyma kupy?"
- Deklaracja światopoglądowa Tuska jest niewątpliwie ważna. Ale jak w każdym przypadku - kiedy premier rządu coś mówi, warto po paru miesiącach sprawdzić, czy to trzyma się kupy - dodaje z kolei prof. Radosław Markowski. - Nie bardzo też wiadomo, co pójdzie za niektórymi deklaracjami. Co ma zrobić premier z politykami, którzy poparli prace nad zaostrzeniem prawa aborcyjnego? Wymusić na nich, żeby w głosowaniu zachowywali się inaczej? Trochę to jest sytuacja patowa.
Podobnie sytuację ocenia Katarzyna Kolenda-Zaleska, proponuje jednak inne rozwiązanie. Poparli zakaz aborcji? Może powinni pożegnać się z PO - pyta w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" .
- Politycy w długim okresie powinni mówić, co myślą. Natomiast czasami zdarza im się konfabulować i zachowują się taktycznie - podsumował Markowski.
Taktykę premiera stosują też inni liderzy PO. W Poranku Radia TOK FM wystąpił dziś Jacek Rostowski, który obecne rozwiązania prawne ws. aborcji uznał za dobry "kompromis", a to dlatego, że - wg niego - zgodziły się na nie "wszystkie strony" i chroni nas przed konfliktem. - Ostatnia rzecz, której dziś potrzebujemy, to wielka wojna kulturowa o aborcję - powiedział minister finansów .
DOSTĘP PREMIUM
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media
- USA sprzedadzą Polsce wyrzutnie HIMARS. "Za 10 mld dolarów"
- Daniel Obajtek chwali się, że Orlen obniżył ceny diesla. "Znowu się pomylili"
- Łotwa. Pod Rygą płonie fabryka dronów, które trafiały do Ukrainy
- "Siła kłamstwa" na sejmowej komisji. Opozycja o Świrskim i KRRiT. "Próba represji i zastraszania"
- Przemoc psychiczna nie zostawia śladów w postaci siniaków. Dlatego tak trudno ją zauważyć