Gowin: Niszczenie zarodków, handlowanie nimi. Każde ograniczenie tych horrorów jest pozytywne

- To drobny krok w dobą stronę, ale niesatysfakcjonujący - mówił w Radiu ZET minister sprawiedliwości Jarosław Gowin o propozycji premiera Donalda Tuska ws. in vitro. Gowin dodał, że każde ograniczenie ?tych horrorów?, które są dziś dozwolone, jest pozytywne.

- Donald Tusk nie mówił mi, że zamierza wprowadzić rozporządzenie ws. in vitro - powiedział Jarosław Gowin w Radiu ZET . Zapytany o ocenę tego ruchu powiedział, że "to drobny krok w dobą stronę, ale niesatysfakcjonujący". - Dziś wszystko wolno. Niszczyć zarodki, handlować nimi, można dokonać selekcji np. pod kątem płci. Każde ograniczenie tych horrorów jest pozytywne - mówił minister sprawiedliwości.

Monika Olejnik zapytała, jakie działanie byłoby dla niego odpowiednie. - Powinna być ustawa, wszyscy o tym wiemy i pan premier wczoraj o tym mówił. Jeżeli są kłopoty z uchwaleniem tej ustawy w Sejmie, to istnieje rozwiązanie bardziej skuteczne od tego, co zaproponował premier, choć nie alternatywne. Mam na myśli ratyfikację konwencji bioetycznej - powiedział Jarosław Gowin. Pytany o refundację in vitro z funduszy publicznych powiedział, że wcześniej zabiegi powinny zostać opisane w prawie. - Należy zacząć od określenia zasad. Kto ma dostęp, według jakich procedur, jakie warunki należy spełnić, jak powinno być chronione zdrowie matki i ludzki embrion. Dopiero wtedy powinniśmy decydować o refundacji - powiedział Gowin.

TOK FM PREMIUM