Holland ostro o Kaczyńskim: Karmi się sianiem nienawiści, destrukcją

- Zawsze uważałam, że on jest nieszczęściem, że karmi się sianiem nienawiści, destrukcją - to jest jego pokarm, to jest jak z "Biesów" Dostojewskiego - tak ostatnie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego ws. Smoleńska komentuje w rozmowie z "Newsweekiem" reżyserka Agnieszka Holland.

Kto sprawił, że coraz więcej osób wierzy w zamach? [BLOG]

- Kaczyński mówi wprost o zamordowaniu 96 osób, niesłychanej zbrodni. Nie widzi pani emocji? Czysty cynizm? - pytał Marcin Meller. - (...) Coraz więcej ludzi uznaje te brednie za realną hipotezę. Coraz więcej ludzi uważa, że jego bezkarność w miotaniu obelg i oskarżeń oraz milczenie władz są dowodem na jego racje. Paradoksalnie na jak najdłuższym graniu smoleńskimi emocjami zależy Kaczyńskiemu i Rosjanom. Bo obie strony politycznie na tym zyskują. Tylko że zysk PiS dewastuje normalny rozwój Polski - ocenia Holland.

Pytana, czym kieruje się prezes PiS, rzucając te wszystkie oskarżenia na podstawie jednego artykułu, odpowiada: "Być może żyje momentami w takiej nierzeczywistości, wierzy w to. (...) Kiedyś rozmawiałam z braćmi Karnowskimi, (...) i jak zaczęli mówić o Smoleńsku, że komisja Millera to w większości sowieccy agenci, że to jest udowodnione, że to, że śmo, to zobaczyłam taki rodzaj napięcia, podniecenia, jaki pamiętam jako dziecko z wczesnych lat 50. To jest prawdziwa wiara. Ten węzeł jest bardzo trudny do rozsupłania i myślę, że w pewnym momencie oni tracą możliwość racjonalnej analizy i kontroli tej sytuacji" - komentuje Holland.

- Ale to działa w obie strony. Pogarda - zauważył Marcin Meller. - Oczywiście to się napędza. Ja tylko nie lubię tej symetrii, którą tak chętnie posługują się też media, bo to wygodne, wtedy nie trzeba sięgać do tego, jak to historycznie wyglądało. Tu nie ma symetrii. Ktoś ten proces dziel i rządź zaczął, i to nie był ani Tusk, ani Platforma (...) PO nie nazywała przeciwnika zbrodniarzem, zdrajcą, ruskim pachołkiem. To jest w ogóle nieporównywalne - uważa Holland.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM