Powołać niezależną komisję ws. Smoleńska? "To byłaby kompromitacja Polski i koniec rządu"

Powinno się powołać niezależną komisję ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej - nawołują politycy i eksperci. Jak twierdzą, inaczej rząd będzie musiał borykać się z różnymi hipotezami i domysłami. - Donald Tusk absolutnie nie powinien się na to decydować. Byłaby to kompromitacja państwa polskiego i koniec rządu - ocenia zaś dr Kazimierz Kik, politolog.

- Powołanie niezależnej komisji ekspertów ws. katastrofy smoleńskiej to dobry pomysł - mówił w TVN24 Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent przyznał, że kwestia katastrofy wzbudza w społeczeństwie tyle emocji, że potrzebne jest zetknięcie i zweryfikowanie na neutralnym polu racji ze strony PiS, rządu i specjalistów. potrzebne jest zetknięcie i zweryfikowanie na neutralnym polu racji ze strony PiS, rządu i specjalistów.

Lech Wałęsa chciałby z kolei powołania komisji międzynarodowej. - Tylko powiedzmy wcześniej, że werdykt tej komisji będzie jednoznaczny, bezdyskusyjny i wszyscy go przyjmą - powiedział w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet. - Chyba nie będzie wyboru, bo ci ludzie, których obciąża sumienie, oni potrzebują zamachu, bo nie wytrzymują psychicznie - dodał były prezydent.

Powołajmy komisję. Inaczej będziemy borykać się z różnymi tezami

Za powołaniem komisji jest także ekspert prawa międzynarodowego, adwokat Piotr Schramm. - Powinniśmy poszukać, nawet wspólnie ze stroną rosyjską, międzynarodowego ciała, które zbadałoby sytuację. Gdyby premier uznał, że zaistniała potrzeba wznowienia prac MAK, a komisja pozyskałaby ekspertów zagranicznych, być może bylibyśmy w stanie uniknąć niezręczności, które inaczej na pewno pozostaną. Inaczej nadal będziemy borykać się z różnymi tezami - stwierdził w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Michał Kleiber, szef PAN w Kontrwywiadzie RMF FM zaznaczał, że brak dalszych wyjaśnień katastrofy Tu-154 skazuje nas na dekady niepokoju. Również jego zdaniem powinno się powołać niezależną komisję. - Katastrofę smoleńską mógłby zbadać powołany przez prokuraturę zespół oparty o ekspertów z PAN, akademii technicznych i politechnik. W zespole takim widziałbym także specjalistów zagranicznych - mówił.

"Byłaby to kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej"

Zdaniem politologa Kazimierza Kika, powołanie komisji międzynarodowej bądź komisji ekspertów, którzy zbadaliby katastrofę smoleńską, byłoby fatalne w skutkach dla rządu i Polski.

- Premier Donald Tusk absolutnie nie powinien się na to decydować. Po pierwsze, byłoby to ostateczne zdeprecjonowanie polskiej komisji, polskiej administracji i polskich władz. Premier zrobiłby to, czego chce opozycja, czyli stworzyłby wrażenie niewiarygodności rządu. Po drugie, byłaby to kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej. Pokazalibyśmy, że nie jesteśmy w stanie sami wyjaśnić tej sprawy. Po trzecie, byłoby to na rękę Rosji. Wiemy, jaki jest stosunek Rosji do Polski. Byłoby dla nich dobrze, gdybyśmy pokazali się w Europie jako kraj tworzący problemy, irracjonalny, niepotrafiący dogadać się z sąsiadami - ocenia Kik.

"To byłby koniec rządu Donalda Tuska"

Zdaniem politologa, PiS naciska na powołanie międzynarodowej komisji, bo widzi w niej swoją polityczną szansę. - Gdyby Tusk szedł dalej w tej polityce ustępstw wobec PiS-u, jaka teraz ma miejsce, byłoby to bardzo złe. Gdyby zgodził się na kolejne żądania PiS-u, tym ustępstwom nie byłoby już granic. To byłby koniec rządu Donalda Tuska. Rząd stałby się podsądnym w oczach opinii międzynarodowej. Bo by zanegował raport Millera, a tym samym własne ustalenia, bo to był raport rządowy - zaznacza Kik.

We wtorek "Rzeczpospolita" podała, że polscy prokuratorzy i biegli, którzy ostatnio badali wrak tupolewa w Smoleńsku, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych - trotylu i nitrogliceryny. Szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ireneusz Szeląg poinformował, że biegli nie stwierdzili trotylu ani żadnego innego materiału wybuchowego na wraku Tu-154. Dodał, że dowody nie dają podstaw, by twierdzić, że katastrofa smoleńska była efektem zamachu.

DOSTĘP PREMIUM