Sikorski o głosowaniu na PiS: Ufam, że Polacy takiego szaleństwa nie popełnią

- Nie wierzę, że Polacy powierzą władzę ludziom, którzy na podstawie nierzetelnego artykułu oskarżyli rząd o zabójstwo 96 osób. Ufam, że takiego szaleństwa nie popełnią - mówił w TVN24 minister Radosław Sikorski.

Sikorski odniósł się do sondażu (MillwardBrown SMG/KRC dla TVN 24) zgodnie z którym 36 proc. ankietowanych dopuszcza możliwość zamachu. To o 10 proc. więcej niż przed "aferą trotylową". - Nie wierzę, żeby to się mogło utrzymać. Ufam, że Polacy takiego szaleństwa nie popełnią - mówił o możliwości powrotu PiS do władzy.

"Mamy do czynienia z czystą polityką"

Po raz kolejny wróciła też sprawa słów Jarosława Kaczyńskiego, który po podaniu przez "Rzeczpospolitą" informacji o znalezieniu śladów trotylu na wraku tupolewa zażądał dymisji rządu. Stwierdził też, że katastrofa smoleńska była "niesłychaną zbrodnią", a 96 pasażerów samolotu zostało "zamordowanych".- Nie wiem, czy to jest prowokacja. Ale to na pewno jest obłęd. Jak można rzucać takie oskarżenia, nie mając żadnych dowodów? Mówił już o tym Kościół katolicki, dokładnie arcybiskup Michalik. Tego typu najcięższe oskarżenia można rzucać tylko wtedy, gdy ma się absolutną pewność - mówił Sikorski.

Zobacz wideo

- Jeżeli PiS uważa, że ma się jakieś dowody w tej sprawie, to trzeba z nimi iść do prokuratury i dać szansę na postawienie zarzutów tym "sprawcom zamachu". Tymczasem PiS robi tylko konferencje prasowe i nie przedstawia dowodów. Mamy do czynienia z czystą polityką, zohydzaniem rządu - skwitował Sikorski.

"Będę w Moskwie zabiegał o zwrot wraku"

Sikorski odniósł się też do sprawy wraku tupolewa, którego nie można ściągnąć do Polski. - Rosja od wielu miesięcy nie wypełnia zobowiązania samego Miedwiediewa, który rodzinom smoleńskim obiecał powrót wraku. Uważam, że można to przyspieszyć, nie rozumiemy strony rosyjskiej, czemu to tak wygląda - powiedział.

- Z moim rosyjskim odpowiednikiem rozmawiam o tym średnio raz na sześć tygodni. Jeszcze w tym miesiącu będę w Moskwie i ponownie zwrócę się o zwrot wraku, tym razem po aferze trotylowej, mam dodatkowe argumenty, by sprawę wraku wreszcie rozwiązać - powiedział.

DOSTĘP PREMIUM