Sondaż. "Trotyl nie wysadził sceny politycznej". PO wyraźnie przed PiS

Partia Donalda Tuska odbudowała przewagę, którą traciła w ostatnich miesiącach i gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wyprzedziłaby PiS o 12 punktów proc. - wynika z sondażu TNS dla programu "Forum" w TVP Info.

Z sondażu wynika, że na PO chce głosować 42 proc. Polaków, na PiS - 30 proc., na SLD - 10 proc, a na Ruch Palikota - 8 proc. Pod progiem wyborczym znalazłoby się koalicyjne PSL z wynikiem 4 proc., a na Solidarną Polskę i Nową Prawicę chciałoby głosować jedynie po 1 proc. wyborców.

Wyniki sondażu wskazują, że Platformie Obywatelskiej udało się odzyskać przewagę nad PiS. W maju obie partie miały poparcie na poziomie 34 proc. W październiku zaś PiS wyprzedził PO o 6 pkt proc.

- Trotyl nie wysadził sceny politycznej tak, jak spodziewał się tego Jarosław Kaczyński, ale spowodował, że scena polityczna wróciła do swojego stanu sprzed wyborów w 2011 r. To podobna wpadka do ówczesnych niejasnych wypowiedzi na temat Angeli Merkel. PO znów jest oceniana jako partia merytoryczna, a PiS radykalna - mówi w rozmowie z TVP Info specjalista od wizerunku politycznego dr Norbert Maliszewski.

TNS przeprowadził dla "Forum" także sondaż dotyczący zaufania Polaków do wymiaru sprawiedliwości oraz instytucji dbających o bezpieczeństwo kraju. Wynika z niego, że tylko 31 proc. badanych ufa służbom specjalnym. Prokuratorom ufa 35 proc. Polaków a sądom - 39 proc. Aż 60 proc. badanych ufa zaś policji, a 79 proc. wojsku.

TNS przeprowadził badanie w dniach 7-8 listopada 2012 na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych mieszkańców Polski.

Więcej na TVP Info >>

DOSTĘP PREMIUM