Kaczyński: Polska nie jest czymś, czego należy się wstydzić

- Polska nie jest czymś, czego należy się wstydzić. To święto tych, którzy nie uznają narodowej mikromanii. Chcą także dziś, by pozycja naszego kraju była pozycją poważną - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas briefingu przy pomniku Piłsudskiego w Warszawie. Prezes PiS nie wyjaśnił, kto miałby się "wstydzić za Polskę".

Zdaniem Kaczyńskiego Polska powinna być krajem, który "odnosi sukcesy naprawdę". - A nie polegające na tym, że ktoś kogoś poklepie po plecach. Krajem, który nie kapituluje, który potrafi wywalczyć, co mu się należy - mówił Kaczyński.

- Chcemy przypomnieć o zadaniach, które stoją przed całym narodem. A w szczególności elitą polityczną. Elita polityczna ma obowiązek w tych niełatwych dzisiaj okolicznościach, oczywiście dalekich od tych najgorszych, jakie miewaliśmy w historii, ale jednak niełatwych, skutecznie walczyć o polskie interesy - zaznaczył. - I to jest możliwe pod jednym warunkiem. Że nikt nie chce płynąć w głównych nurtach, że być może będzie za to gdzieś nielubiany, krytykowany, coś osobiście straci, ale za to zyska dla naszego kraju - powiedział prezes PiS.

Dzisiaj w Święto Niepodległości przez Warszawę przejdą cztery manifestacje: marsz prezydencki, marsz socjalistów, marsz antyfaszystów oraz organizowany przez wszechpolaków i ONR Marsz Niepodległości. A poza tym - koncerty, biegi, defilada. Sprawdź szczegóły >>>

Sam Kaczyński spędzi Święto Niepodległości w Krakowie, gdzie uda się na grób prezydenta. Prezes PiS i jego zwolennicy przeszli już przez stolicę wczoraj - w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej.

Rano przed briefingiem Kaczyński złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Po briefingu prezes PiS złożył kwiaty pod pomnikami: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, gen. Stefana Grota-Roweckiego, Wincentego Witosa oraz kard. Stefana Wyszyńskiego.

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM