Nowa strona o Lechu Kaczyńskim. Zdjęcia z Wałęsą i ani słowa o trotylu

Powstała nowa strona o Lechu Kaczyńskim. W zamierzeniu autorów - fundacji związanej z PiS - ma być wielkim kalendarium życia tragicznie zmarłego prezydenta. Co ciekawe, na stronie nie znajdziemy cienia politycznych awantur i spekulacji o ?zamachu smoleńskim?. - Ja zajmuję się serwisem o prezydencie Lechu Kaczyńskim i na ten temat mogę się wypowiadać - mówi TOK FM twórca strony.

Na zdjęciach: Lech Kaczyński obok Lecha Wałęsy, Jacka Kuronia i Tadeusza Mazowieckiego. Osobny rozdział o Okrągłym Stole. To wszystko bez cienia historycznych rozliczeń . Pamiętajmy, że często prawica traktuje rozmowy "Solidarności" z rządem PRL jako synonim zdrady narodowej. A konflikt braci Kaczyńskich z Lechem Wałęsą był jednym z najgłośniejszych sporów w polskiej polityce lat dziewięćdziesiątych.

Tymczasem autorzy nie zawahali się przypomnieć udziału Lecha Kaczyńskiego w rozmowach, które zakończyły władze PZPR w Polsce. Na tronie pojawiają się nawet rozmowy w Magdalence ( to dla części prawicy synonim nieformalnej umowy o oddaniu własności komunistom ). ("We wrześniu 1988 roku [Lech Kaczyński - red.] brał udział w rozmowach opozycji z przedstawicielami władz w Magdalence pod Warszawą. Dołączył do tzw. szóstki, powołanej przez Krajową Komisję Wykonawczą do rozmów przy Okrągłym Stole. W grudniu 1988 roku został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie" - przypominają autorzy strony).

Ostra wojna z Wałęsą, która zaczęła się w 1991 roku, pojawia się tylko w jednym zdaniu w biogramie: "Od 12 marca do 31 października 1991 roku [Lech Kaczyński - red.] pełnił funkcję ministra stanu ds. bezpieczeństwa w Kancelarii Prezydenta RP. Nadzorował prace Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Odszedł po konflikcie z Lechem Wałęsą i szefem gabinetu prezydenta Mieczysławem Wachowskim". Co ciekawe, rozdział "Opozycjonista" na stronie ilustrują zdjęcia właśnie z pierwszym przywódcą "Solidarności" i politykami, z którymi od lat 90. braciom Kaczyńskim było nie po drodze. I taki jest (przynajmniej na razie) cały serwis. Nie ma w nim cienia najnowszych sporów. Bez aluzji do "trotylu", dwóch wybuchów i zamachów. Tragiczna śmierć Lecha Kaczyńskiego opisana jest zdaniem: "Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej TU 154M, razem z żoną Marią Kaczyńską oraz 94 osobami z polskiej delegacji, udającej się na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej".

Autorzy strony to Fundacja Nowy Kierunek. Jej prezesem jest Bartłomiej Rajchert - dyrektor zarządzający PiS. Nie chce rozmawiać o polityce w serwisie. - Chcemy stworzyć kalendarium życia Lecha Kaczyńskiego w oparciu o materiały archiwalne - mówi nam.

DOSTĘP PREMIUM