"Szok","Nie wierzyłam, jak mówili, że Sawicki kombinuje" - Twitter o decyzji PSL [KOMENTARZE]

"Nie wierzyłam, jak mi mówili, że Sawicki ostro kombinuje... Nareszcie jakieś polityczne zaskoczenie. Oto dzień, w którym to PSL przykrył wydarzenie PO!" - ocenia na Twitterze Agnieszka Rucińska z Polskiego Radia. "Jestem w wielkim szoku" - pisze politolog Błażej Poboży. Po nieoczekiwanej zmianie prezesa PSL na Twitterze gorąca dyskusja.

Ku zaskoczeniu komentatorów politycznych i samych polityków Janusz Piechociński pokonał Waldemara Pawlaka w partyjnym głosowaniu i został prezesem PSL. Na kongresie ludowców dostał 547 głosów, jego kontrkandydat i dotychczasowy prezes PSL - 530.

Komentatorzy na Twitterze, a wśród nich znani dziennikarze, nie ukrywają zaskoczenia decyzją ludowców. "A więc polityka potrafi zaskoczyć. (...) Tusk ma fantastyczną okazję, by wyrzucić słabych ministrów" - pisze dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Szacki. Jak dodaje, zmiany w rządzie są nieuniknione, choć PO na razie komentuje decyzję koalicjanta bardzo zachowawczo.

"Jestem w wielkim szoku (...). To teraz kilka trudnych lat i ponowny powrót W. Pawlaka ;) Jak zwykle. A tak serio, fajnie że są w Polsce demokratyczne partie :)" - pisze politolog Błażej Poboży.

Demokrację u ludowców chwalą lub z niej kpią i inni. "Okazuje się, że tylko PSL jest partią w pełni demokratyczną. Resztę powinno się zdelegalizować" - ocenia Marek Magierowski z "Rzeczpospolitej. "Kiedyś analizowaliśmy statuty partii i wyszło, ze PSL ma najbardziej demokratyczny ze wszystkich obecnych aktualnie w Sejmie - pisze rzecznik PJN, b. poseł Jacek Pilch.

Azrael: Gratulacje

Komentatorzy, jeśli w ogóle oceniają zmianę szefa PSL, to na dobre. "Panie Przewodniczący - Serdeczne, szczere gratulacje!" - pisze bloger polityczny Azrael Kubacki. "Niesamowity Piechociński. PSL urośnie teraz w sondażach" - ocenia Andrzej Godlewski z TVP.

Niektórzy wprost oceniają, że Pawlak przegrał przez aferę z taśmami PSL i jej skutki. "To się chyba nazywa zemsta Sawickiego" - dodaje Łukasz Szelecki, reporter Polsat News.

"W sumie nie trzeba grzebać przy nazwie: Pawlaka Stronnictwo Ludowe zmieni się w Piechocińskiego Stronnictwo Ludowe :)" - pisze Dariusz Ćwiklak z "Gazety Wyborczej".

"Marszałek Kierzkowska z kwaśną miną. (...) JK miał rację - dynamika zmian politycznych przyspiesza" - ocenia Krzysztof Nakonieczny z TVP.

"Polska wieś żegna się z nazwiskiem Pawlak. To tak, jakby przestała dawać chłopom dopłaty" - pisze z kolei prezenter TVN24 Jarosław Kuźniar.

"Pawlak tyle razy wracał, że już za kilka lat znowu będziemy mówili do niego per panie prezesie. A na pocieszenie została mu straż pożarna" - podsumowuje z kolei dziennikarz Jan Osiecki.

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM