"Quasi-autorytarne partie? Działa to tak: jak trwoga, to do Tuska - błagają, żeby ratował sytuację"

- Quasi-autorytarna sytuacja w polskich partiach politycznych nie wynika tylko z tego powodu, że wodzowie narzucają posłuszeństwo i milczenie - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Wojciech Maziarski. Publicyści dyskutowali o zmianie w Polskim Stronnictwie Ludowym. Czy w innych partiach też jest możliwa?

Komentatorzy w "Poranku Radia TOK FM" dyskutowali o wyborze Janusza Piechocińskiego na szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rozmowa zeszła jednak na niezmienność polityków uczestniczących w życiu partyjnym.

- Nasuwa się pytanie, jak to, że w PSL przegrał Waldemar Pawlak, wpłynie na inne partie? Czy nie pojawi się moda na podejmowanie wyzwań i rzucanie rękawic liderom? - zastanawiał się Jarosław Gugała z telewizji Polsat. - Zobaczmy na Platformę - tam jest dużo osób, które mają dosyć Donalda Tuska. W PiS zresztą też nie brakuje takich, którzy mają dosyć Jarosława Kaczyńskiego - dodał.

Oligarchowie trzymają się mocno?

Zdaniem Tomasza Sekielskiego wybór Janusza Piechocińskiego jest "rzeczą wyjątkową" na polskiej scenie politycznej. - Zobaczmy, że oligarchowie partyjni trzymają się mocno - stwierdził.

Z tym jednak nie zgodził się Wojciech Maziarski. W jego opinii tezie o oligarchach można przeciwstawić przykład Ruchu Palikota, który w ostatnich wyborach przełamał impas między głównymi partiami. - Quasi-autorytarna sytuacja w partiach nie wynika też tylko i wyłącznie dlatego, że wodzowie narzucają masom członkowskim posłuszeństwo i milczenie - stwierdził publicysta.

- Widzimy to w Platformie. Jak jest spadek notowań, jak jest pogorszenie sytuacji na rynku politycznym, to pojawia się schemat "jak trwoga, to do Tuska" - lecą do tego Tuska z błaganiem, żeby pokazał się jako sztandar, wódz, który ratuje sytuację - zauważył Maziarski. - Ale potem jest sytuacja, że wódz już sytuację uratował, oni dostają się do parlamentu i znowu zaczynają kombinować inaczej, bo mają przed sobą parę lat spokojnego życia - podsumował Gugała.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM