Szczecińska burza wokół in vitro. Druga Częstochowa?

Szczecin może być kolejnym miastem, które z własnego budżetu dopłaci do in vitro. Tego chcą radni PO. Choć to na razie pomysł i to opozycyjnego w mieście klubu, to już wywołał gorącą dyskusję, którą podgrzewają jeszcze lokalne media. Głos w tej sprawie zabrał już arcybiskup, a przeciwnicy in vitro zawiązali komitet protestacyjny.

Szczecińscy radni PO zbierają podpisy pod projektem uchwały o finansowanie procedury in vitro przez miasto. Chcą go "przepchnąć" na sesji jako obywatelski projekt uchwały. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek jak mantrę powtarza, że to nie jest zadanie samorządu, że finansowanie leczenia powinno być w gestii NFZ, a zamiast in vitro miasto równie dobrze mogłoby finansować inne zabiegi medyczne.

Widząc szansę na zbicie politycznego kapitału, do dyskusji postanowiła włączyć się Solidarna Polska. Partia wykupiła płatne ogłoszenie w Kurierze Szczecińskiem, którego wydźwięk można streścić w jednym zdaniu - "Dość zabawy w Pana Boga".

Zdecydowane NIE Kościoła

W końcu w niedzielę z ambon wyczytany został list arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, który przypomina, że zgodnie z nauką Kościoła i zgodnie z prawdą o godności ludzkiego życia nikt z katolików nie może popierać procedur in vitro. "Są takie sytuacje, w których biskup nie może milczeć - pisze metropolita szczecińsko-kamieński - gdyby jednak ktoś z katolików świadomie podpisał się lub głosował za dopuszczalnością in vitro niech pamięta, że występuje przeciwko godności osoby ludzkiej i przeciwko prawu Bożemu. Sam się wtedy odłącza od pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, póki następnie sprawy nie przemyśli, nie przemodli i nie zmieni publicznie swojego stanowiska. Do tego czasu niech pamięta, by nie prosił też Kościoła o dar Komunii świętej".

Radny PO Tomasz Grodzki komentuje: - Należałoby się zastanowić, czy ten list nie zrobił więcej złego niż dobrego, bo zranił bardzo wiele osób i nie mam tu na myśli radnych - kwituje. Marek Duklanowski z PiS już planuje, co by było gdyby... trzeba było głosować: - Nie można mówić, że PiS zagłosuje przeciwko, każdy z nas ma wolność sumienia - przekonuje.

Już samo gdybanie zaowocowało powstaniem komitetu obywatelskiego przeciwko dofinansowaniu in vitro, do którego wstąpiło kilkudziesięciu szczecinian, w tym sporo lekarzy. Komitet także zbiera podpisy, tyle że przeciwko samemu pomysłowi... a temat Szczecinowi podrzuciła Częstochowa.

Mała polityka

Pytanie, na ile opozycyjnej w mieście Platformie zależy na pomocy parom, które nie mogą mieć dzieci, a na ile na zbiciu kapitału politycznego. Prezydent Szczecina może w radzie miasta liczyć na poparcie SLD i PiS-u, co jest ewenementem na skalę kraju.

PO swoim pomysłem wbija klin między te dwie partie i osłabia tę "egzotyczną" koalicję, bo trudno sobie wyobrazić, by w ostatecznym głosowaniu, jeśli do takiego w ogóle dojdzie, radni SLD zagłosowali przeciw.

Generalnie jesteśmy "za"

Przypomnijmy: z badania przeprowadzonego przez Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych w Łodzi na zlecenie Radia TOK FM wynika, że 56% badanych akceptuje tę metodę zapłodnienia w kontekście etycznym. Dwie trzecie respondentów popiera dostępność zapłodnienia in vitro dla par heteroseksualnych, tyle samo mówi "nie dla in vitro dla par homoseksualnych".

Z badań wynika również, że nasz stosunek do in vitro nie jest powiązany z wyznawaną religią. - Większość Polaków deklaruje oczywiście, że jest wiary katolickiej, mniej niż połowa są to osoby aktywnie praktykujące, natomiast nie widać jasnego zróżnicowania pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami metody in vitro. Te odsetki są zbliżone zarówno dla osób praktykujących, jak i niepraktykujących - tłumaczy Rafał Zacłona z INSE Research.

W sondażu wyraźnie bardziej otwarte na procedurę in vitro były natomiast osoby mieszkające w dużych miastach niż w małych miejscowościach czy na wsiach.

DOSTĘP PREMIUM