Top Global Thinkers 2012: Sikorski wyróżniony przez "Foreign Policy" za mówienie prawdy

"Za mówienie prawdy, nawet gdy nie jest to dyplomatyczne" - tak brzmi uzasadnienie prestiżowego magazynu "Foreign Policy", który umieścił szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego na liście "Top Global Thinkers 2012".

Podczas gdy w Brukseli trwa szczyt, na którym decydują się losy unijnego budżetu, "Foreign Policy" przypomina, uzasadniając przyznanie tytułu Sikorskiemu, ważny głos polskiego ministra na temat przyszłości Europy. 28 listopada 2011 roku w Berlinie na naukowym spotkaniu Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej powiedział: "Mniej zaczynam się obawiać niemieckiej potęgi niż niemieckiej bezczynności". Swoje obawy dotyczące upadku strefy euro powtórzył w wywiadzie dla niemieckiego Spiegla .

Bankierów nagradzać za kapitał, a nie za długi

Inne ważne, zdaniem magazynu, słowa Radosława Sikorskiego padły w Oxfordzie, w którym szef polskiej dyplomacji przekonywał Brytyjczyków do "powrotu do Europy".

Kolejnym powodem dla umieszczenia Radosława Sikorskiego wśród najbardziej wpływowych postaci roku jest jego praca na rzecz wzmacniania współpracy transatlantyckiej w zakresie bezpieczeństwa. Na pytanie magazynu o najciekawszą myśl 2012 roku Sikorski odpowiedział: "Bankierów należy wynagradzać proporcjonalnie do kapitału, który generują, nie do długu".

Obama, Gates, Sikorski...

Lista "Top Global Thinkers" tworzona jest co roku przez "Foreign Policy", miejsca na niej przyznawane są najbardziej wpływowym politykom, pisarzom, noblistom i działaczom społecznym.

Wśród najbardziej wpływowych postaci 2011 roku znaleźli się prezydent USA Barack Obama, birmańska opozycjonistka i noblistka Aung San Suu Kyi, ekonomista Joseph Stiglitz, małżeństwo przedsiębiorców i filantropów Bill i Melinda Gates, założyciel Facebooka Mark Zuckerberg, chiński artysta Ai Weiwei, egipski noblista i lider Arabskiej Wiosny Mohamed ElBaradei czy prezydent Brazylii Dilma Rousseff.

Pełna lista 100 Top Global Thinkers 2012 zostanie ogłoszona w grudniowym wydaniu "Foreign Policy".

DOSTĘP PREMIUM