Nowak: Kolejarze będą próbowali sparaliżować kraj przed świętami

- Kolejarze będą próbowali sparaliżować kraj. Wykorzystają pretekst, jakim jest zmiana naliczania ulg dla kolejowych emerytów, żeby utrudnić nam życie przed świętami - powiedział w Radiu RMF FM minister transportu Sławomir Nowak.

Związkowcy z PKP mogą rozpocząć strajk 9 grudnia. Powodem groźby strajku jest zapowiedziane ograniczenie ulg na bilety dla kolejowych emerytów i rencistów. Nowak sprzeciwia się strajkowi i mówi: "Apeluję do kolejarzy, by przyłączyli się do zmian. Zmian nie da się zatrzymać".

Plany Nowaka mają ograniczyć wydatki PKP. Jednym z punktów jest ograniczenie przywilejów kolejowych emerytów. - Ja w 2015 roku muszę oddać koleje w dużo lepszym stanie, niż zastałem, i tak zrobię. Sprzeciw będziemy chcieli rozładować, a jak nie, to przewalczyć - dodał.

Minister nie zgadza się również z zarzutami, że zarząd PKP zarabia za dużo. - To ludzie spoza branży, wybrani z konkursie, menedżerowie z najwyższej klasy, dlatego zarabiają dużo - mówi. Dodaje następnie, że: "średnia pensja związkowca to 6,5 tys. zł". Dodatkowo mogą jeszcze dorobić kilka tysięcy, zasiadając w radzie nadzorczej.

DOSTĘP PREMIUM