Więcej zwolenników, mniej przeciwników rządu. Nowy sondaż CBOS

Polacy lepiej oceniają rząd. Według listopadowego badania CBOS, 33 procent jest zwolennikami obecnego gabinetu. To o 5 punktów procentowych więcej niż w październiku. Znacznie bardziej dynamicznie, o 8 punktów procentowych, spadła liczba przeciwników rządu Tuska. Na miesiąc przed końcem roku jest ich 34 procent. 31 procent określiło swój stosunek do gabinetu jako obojętny.

Inaczej oceniane są wyniki samej działalności rządu. Rezultaty jego pracy pozytywnie postrzega prawie co trzeci badany (31%, wzrost o 5 punktów), a negatywnie - nieco więcej niż połowa respondentów (56%, spadek o 7 punktów).

Polacy lepiej oceniają też premiera. Z tego, że Donald Tusk stoi na czele rządu, zadowolonych jest 35 procent badanych - o 3 punkty procentowe więcej niż w październiku. 51 procent deklaruje niezadowolenie z obecnego szefa rządu - o 5 punktów procentowych mniej niż przed miesiącem.

- Premier pokazał, że jest przywódca na trudny czas: przewidywalnym, racjonalnym. A Jarosław Kaczyński przy okazji artykułu o trotylu znów okazał się radykałem - komentuje zmiany w sondażu ekspert od marketingu politycznego dr Norbert Maliszewski. - Dochodzą do tego ostatnie konkretne działania rządu np. refundacja in vitro - dodaje. Według Maliszewskiego wpływ na wzrost notowań rządu mogła mieć również informacja o obniżce cen gazu, która ulży budżetowi domowemu Polaków.

DOSTĘP PREMIUM