Passent polemizuje z Makowskim: "Wywód o martwej prawicy to tylko kołysanka"

"Paradoksalnie, im bardziej rodzima prawica przejawia oznaki żywotności - staje się antymodernistyczna i nacjonalistyczna - tym bardziej jest martwa" - pisze w "GW" Jarosław Makowski. "Prawica rośnie w siłę. Wywód Makowskiego jest efektowny, ale to tylko kołysanka" - argumentuje na swoim blogu Daniel Passent.

Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego, w tekście dla "Gazety Wyborczej" porównuje prawicę polską i amerykańską - oraz ich porażki. Romney przegrał, a przecież "konserwatyści mają swoją telewizję (Fox News), gazety ("New York Post"), (...) blogosferę... Krótko: republikanie stworzyli de facto alternatywny świat (...). Sęk w tym, że budowanie alternatywnego świata kończy się zazwyczaj katastrofą polityczną".

Podobnie, zdaniem Makowskiego, jest w Polsce. "polska prawica w pocie czoła buduje wśród swoich wyznawców - bo nie racjonalnych wyborców - świadomość, w której wykuwa się "prawdziwy Polak". By to skutecznie zrobić, ma do swojej dyspozycji swoje media jak TV Trwam, z której politycy PiS nie wychodzą. Ma swoje gazety: "Gazetę Polską Codziennie" czy tygodnik "Uważam Rze". Ma swoje think tanki: Instytut Sobieskiego czy Fundację Republikańską. Ma swoją blogosferę: Salon24 i wPolityce.pl" - opisuje publicysta.

Blog Instytutu Obywatelskiego na tokfm.pl >>

Makowski jest przekonany, że polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej postępowe i tolerancyjne. A im bardziej społeczeństwo będzie stawać się postępowe, tym głośniejsze będą prawicowe ruchy - ONR czy Młodzież Wszechpolska. Tylko że przy każdych wyborach, jak pisze Makowski, do głosu dochodzi "milcząca większość", która "boleśnie odziera rodzimą narodową i katolicką prawicę z fałszywych złudzeń". (Podobne zdanie ma prof. Kazimierz Kik. "Wygra europeizacja" mówi w rozmowie z nami )

Passent: Opinia publiczna przesuwa się na prawo

Z Makowskim zupełnie nie zgadza się Daniel Passent, publicysta "Polityki" i autor programu "Goście Passenta" w Radiu TOK FM.

Pisze on na swoim blogu , że prawica w Polsce wręcz rośnie w siłę. "Ma coraz więcej zwolenników wśród młodzieży akademickiej, opanowała ulice, jest w stanie organizować duże manifestacje, jest bardzo aktywna w blogosferze, silna, zwarta i gotowa w mediach, tworzy nowe pisma i portale, zdecydowanie dominuje w episkopacie, badania opinii publicznej wskazują, że w sprawach światopoglądowych (np. aborcja) opinia publiczna przesuwa się na prawo, a co najmniej 1/3 badanych wierzy w zamach smoleński, 2/3 są za powołaniem komisji międzynarodowej, itd., itp." - wylicza publicysta.

Polacy stają się pro-life? "Skoro od 20 lat słyszą, że aborcja to zło..." >>

 

Passent uważa, że jeśli do tej sytuacji dojdzie kryzys gospodarczy, nie można wykluczyć, że PiS wróci do władzy. "Niech przestrogą będą Węgry, gdzie Viktor Orban i jego prawicowa partia FIDESZ". Wywód Jarosława Makowskiego ocenia jako efektowny, ale apeluje, żebyśmy nie zapomnieli, że "to tylko kołysanka".

Polecamy cały wpis Daniela Passenta w serwisie polityka.pl >>

TOK FM PREMIUM