Piechociński czy Pawlak? Internauci nie lubią obu

Po dymisji Waldemara Pawlaka i objęciu kierownictwa w PSL przez Janusza Piechocińskiego o obu politykach mówi się znacznie więcej, ale głównie negatywnie - tak wynika z badania SentiOne, które sprawdza opinie internautów: liczbę wypowiedzi na dany temat i ich zabarwienie.

Firma SentiOne między 19 listopada (dymisja Waldemara Pawlaka) a 6 grudnia (Piechociński oficjalnie ministrem i wicepremierem) badała wypowiedzi w internecie o obu politykach.

Liczba opinii o Januszu Piechocińskim wzrosła o 448 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. O nowym szefie stronnictwa 423 razy napisano pozytywnie (wzrost o 397 proc. ), a 2598 negatywnie (wzrost o 472 proc.).

Obydwaj są tak samo źle oceniani

Z kolei liczba wypowiedzi o byłym wicepremierze Waldemarze Pawlaku wzrosła o 62 proc. (10 943 osób) w stosunku do poprzedniego miesiąca. O 10 proc. zmalała liczba pozytywnych opinii o Pawlaku, było ich 730. Z kolei negatywnie wypowiadało się o 69 proc. osób więcej - takich komentarzy pojawiło się 2434.

Czy zmiana na stanowisku ministra gospodarki jest zmianą na lepsze? Niekoniecznie. Pawlak i Piechociński są w porównywalnym stopniu negatywnie odbierani przez internautów.

Jak internauci odebrali dymisję Waldemara Pawlaka? 85 proc. z 1208 wypowiedzi jest negatywna. Jedna z nich: "Panie Waldemarze. Przy pełnym szacunku, chciałbym skromnie wypomnieć niewłaściwość Pana reakcji na obecną porażkę. Obrażanie się na demokratyczne wybory elektoratu własnej partii i publiczne demonstrowanie swojego niezadowolenia w połączeniu z niezbyt rozsądnymi wypowiedziami odbierze Panu zdecydowanie więcej niż ta porażka" - napisał Leszek Karmelita na Facebooku.

Nie zapałali internauci sympatią do Piechocińskiego

Sprawdzono także, jak internauci odebrali informację premiera Tuska o Januszu Piechocińskim jako nowym ministrze gospodarki i wicepremierze. 86 proc. z 855 wypowiedzi jest negatywnych. "Eldorado, bo Piechociński nie ma pojęcia o władzy, i wykona, co każą Tusk i Sawicki. W 3 minuty ustaliliśmy z premierem, jak będziemy rządzić krajem..." - napisał Kuba A. Kozlowski na Facebooku.

"Jestem zmęczona Panem Piechocińskim. Weź się Pan wreszcie do konkretnej pracy. Sytuacja w naszym kraju jest bardzo zła, nawet można powiedzieć tragiczna, a Pan Piechociński oprócz lawiny słów, pustych i bez konkretów nie robi nic....[pisownia oryginalna - red.]" - napisała Franke w serwisie Wpolityce.pl

DOSTĘP PREMIUM