Nowak: Związkowcy szykują się na strajk, my planujemy transport zastępczy

- Nie rezygnujemy z planów zmian na kolei. Likwidacja ulgi, o którą walczą związkowcy, przyniesie oszczędności na poziomie 27-30 milionów złotych. Emerytowani kolejarze, będą mogli wykupić ją za 12 złotych miesięcznie. To nie jest duże obciążenie - mówił w RMF FM Sławomir Nowak odnosząc się do planowanego strajku na kolei.

- Związkowcy z PKP szykują się na strajk. 17 grudnia chcą osiągnąć gotowość strajkową - ostrzegał Nowak. - Trzeba się do tego dobrze przygotowywać, informować ludzi, pomóc w transporcie zastępczym. Jestem w tej sprawie w kontakcie z wojewodami i marszałkami województw - dodał.

"Lepszą drogą jest zawsze dialog"

Nowak powiedział, że "uzgodniony ze związkami zawodowymi plan zakłada, że z pracy odejdzie 4 tysiące kolejarzy".

- Związkowcy mają prawo do przystępowania do sporów zbiorowych. Uważam, że lepszą drogą jest zawsze dialog, bo jeszcze żaden strajk nie rozwiązał problemów na kolei, a wręcz je pogłębiał. Więc trzymam związkowców - powiedział.

- Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że trzymam po pierwsze związkowców za słowo, że przed świętami i w okresie noworocznym strajku nie będzie.

"Pluskwy zniknęły"

Minister pytany był kiedy z oferty PKP zniknął pluskwy jako towarzysze podróży? - Myślę, że zniknęły, z tego, co wiem, po tym bardzo nieprzyjemnym incydencie. Również po kontroli, którą skierowałem do PKP Intercity - mówił.

Ale Nowak przyznał. - Standardy czyszczenia wagonów są daleko niewystarczające. W ramach dodatkowej akcji czyszczenia i usprawniania również przed zimą wagonów i pociągów PKP Intercity zostało zdezynfekowanych ok. 300 wagonów zagrożonych właśnie, to znaczy z tej grupy, gdzie ten jeden się zdarzył - powiedział.

DOSTĘP PREMIUM