Tusk: Decyzję ws. euro musimy podjąć w najbliższych miesiącach

- Wstąpienie Polski do strefy euro to kwestia lat, ale decyzje w tej sprawie musimy podjąć w najbliższych miesiącach - powiedział w Brukseli szef rządu Donald Tusk.

Premier uczestniczy w szczycie Unii Europejskiej poświęconym między innymi europejskiemu nadzorowi bankowemu. Donald Tusk mówił, że integracja w Europie dokonuje się wokół unii gospodarczo-walutowej, dlatego to, czy przyjmiemy euro, jest kwestią kluczową.

- Przed nami podjęcie decyzji, czy będziemy chcieli być częścią tego serca Europy, jaką będzie unia wokół osi gospodarczo-finansowej, gdzie wspólna waluta jest rdzeniem, czy też będziemy raczej państwem peryferyjnym z własną walutą - powiedział premier. Dodał, że ten drugi scenariusz ma zalety i wady, ale trzeba mieć świadomość, że będziemy wtedy "w drugim kręgu".

Dopytywany o perspektywę czasową szef rządu odpowiedział, że wejście do strefy euro to przyszłość nie na miesiące, lecz lata. - Ale jeśli się nie zdecydujemy w ciągu najbliższych miesięcy na kierunek działania, to może nam to odpłynąć. To nie jest tak, że kilkanaście państw w Europie na nic innego nie czeka, tylko na nasze decyzje w tej kwestii - powiedział Donald Tusk. Premier dodał, że jest "absolutnie zdeterminowany, by przekonywać wszystkich partnerów w kraju, że Polska bezpieczna to Polska w centrum Europy".

DOSTĘP PREMIUM