Piętak: Kaczyński dał się zmanipulować. Na naszych oczach powstaje PiS bis

- Wywiad "Gazety Polskiej" jest uplątany z samych sprzeczności i półprawd. Dowodzi, że Jarosław Kaczyński nie wie, o czym mówi. Ten wywiad jest czystą prowokacją wymierzoną w PiS. Kaczyński dał się zmanipulować - mówił w programie "Fakty po faktach" Piotr Piętak. Zdaniem byłego opozycjonisty za wszystkim stoją Antoni Macierewicz i Tomasz Sakiewicz. Tego drugiego nazywa "brutalnym cynikiem".

Piotr Piętak, były opozycjonista i podsekretarz stanu w MSWiA za czasów rządów Jarosława Kaczyńskiego ostro zareagował na wywiad , którego udzielił prezes PiS dla "Gazety Polskiej". - Dlaczego robisz sobie z nas, ludzi podziemia, kpiny? - pytał.

Kaczyński opowiadał tam m.in. o swojej opozycyjnej przeszłości. - To, że mnie nie internowali, było dla mnie niemiłym zaskoczeniem - twierdził.

Piętak i Kaczyński znają się z Ośrodka Badań Społecznych NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze, w którym pracowali na początku lat 80. - Jarosław Kaczyński pisał doktorat, ja pracowałem w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego; przez kilka ładnych miesięcy dyskutowaliśmy o polityce. Polubiliśmy się - mówił Piotr Piętak w TVN24.

Przyznał, że wpis powstał w dwie minuty. - Napisałem wściekły - mówił Piotr Piętak o swoim słynnym wpisie na blogu.

Kaczyński jest zakładnikiem Macierewicza

- Wywiad ["Gazety Polskiej - red.] jest uplątany z samych sprzeczności i półprawd. Dowodzi, że Jarosław Kaczyński nie wie, o czym mówi. Ten wywiad jest czystą prowokacją "Gazety Polskiej" wymierzoną w PiS. Kaczyński dał się zmanipulować - mówił w programie "Fakty po faktach" Piotr Piętak. Tomasza Sakiewicza, redaktora "GP", nazwał "brutalnym cynikiem".

- Kaczyński wie, że był nikim. Opublikował dwa artykuły w "Głosie" w 1980 i 1981 roku. Działalność opozycyjna to pisanie artykułów? To są kpiny po prostu - mówił w programie "Fakty po faktach" Piotr Piętak.

Mount Everest vs. Gubałówka

"Głos" był pismem KOR-u [Komitetu Obrony Robotników - red.] założonym przez Antoniego Macierewicza, którego Piętak nazwał "bohaterem opozycji i" Solidarności "". - Jego pozycja wobec Kaczyńskiego, jeżeli chodzi o zasługi, jest jak Mount Everest do Gubałówki - stwierdził Piętak w TVN24. - Ten wywiad łamie hierarchię zasług w oczach aparatu partyjnego i wyborców PiS. Antoni Macierewicz może przejąć PiS - dodał.

- Na naszych oczach powstaje PiS bis, kierowany przez Macierewicza i Sakiewicza. Od tej pory sprawa smoleńska będzie dominowała. Jarosław Kaczyński stał się zakładnikiem Macierewicza po słowach o straszliwym mordzie - mówił Piętak.

Zdaniem byłego opozycjonisty PiS jest wewnętrznie podzielone między tzw. zakon PC i grupę smoleńską. - Ten wywiad jest znakiem, że stary aparat przegrywa - uważa Piętak. - Wszystko zostanie przejęte przez Antoniego Macierewicza, który kreuje się na bohatera narodowego. To będzie tragedia dla państwa i opozycji - dodał.

Gość Anity Werner podkreślał, że jego zdaniem "Jarosław Kaczyński jest wybitnym przywódcą politycznym w Polsce", ale jest też samotny i wyalienowany. - Zbigniew Ziobro, Ludwik Dorn, Adam Lipiński oddali mu władzę absolutną w partii. A ona degeneruje i demoralizuje. Kaczyński jest ofiarą własnej władzy absolutnej nad taką ilością pieniędzy i ludzi. Jest pijany od tej władzy - stwierdził Piętak, choć podkreślał, że "Kaczyński to bardzo skromny człowiek."

Kaczyński przeżył wielką tragedię

- Nigdy Kaczyńskiemu tego nie powiedziałem. A bardzo mu współczuję. Przeżył wielką tragedię i przeżywa ją cały czas. Od dwóch lat żyje tylko z matką i myśli tylko o swoim bracie, którego nieprawdopodobnie kochał i z którym był związany na śmierć i życie. Jest samotny, nie ma żadnego innego zajęcia. Polityka jest jego jedynym zajęciem i to jest obsesja, to chorobliwe - stwierdził Piętak.

 

Piętak: Kaczyński jest ofiarą władzy absolutnej w PiS. Nie ma innych zajęć poza polityką (TVN24/X-news)

Podwójny nelson wykańcza Polskę

Jego zdaniem "tragedia Polski polega na tym, że od dwóch lat jest w podwójnym nelsonie, które państwo i naród wykańcza". - Prof. Karol Modzelewski mówił to samo, co ja. Że Polska może przez potworny konflikt symboliczny się bardzo zdegradować. Jeżeli ktoś jest odpowiedzialnym politykiem, a Jarosław Kaczyński jest politykiem odpowiedzialnym, powinien powiedzieć sobie, co zrobiłby mój brat na moim miejscu. To jest pytanie zasadnicze. Musimy pamiętać o tym, że od dwóch lat niszczeje państwo - stwierdził Piętak.

Błąd Tuska

Piętak dodał, że jego zdaniem Donald Tusk po katastrofie smoleńskiej popełnił zasadniczy błąd. - Zabrakło dymisji kogokolwiek z rządu. Donald Tusk wysłałby sygnał do przeciwnej strony, że czuje wspólnotę losu. Takiego gestu nie było, więc druga strona pomyślała "lekceważycie nasz ból". Zaczął się pogłębiać rów między nami i to jest tragiczne - mówił Piętak i podkreślał: - Jestem emigrantem, wróciłem po 20 latach do kraju i te fluidy odbieram mocniej, może histerycznie. Ale mi smutno.

DOSTĘP PREMIUM