Kalisz ostro o Sikorskim: Ławrow zrobił z niego małego chłopczyka

- Ręce opadają. Ławrow zrobił z niego małego chłopczyka - tak Ryszard Kalisz skomentował w Radiu ZET próby odzyskania wraku Tu-154 przez Radosława Sikorskiego. Jego zdaniem szef MSZ rozpoczął rozmowy bez przygotowania merytorycznego, a prawo rosyjskie i międzynarodowe pozwalają na zwrot wraku do Polski.

Zdaniem Kalisza, podobnie jak w kwietniu Tusk, Sikorski poleciał na rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji nie znając prawa rosyjskiego i międzynarodowego ani nie mając ze sobą ekspertów w tym zakresie.

- Kiedy Ławrow powiedział publicznie "nie, bo my mamy swoje przepisy", Sikorski nie miał wiedzy, żeby odpowiedzieć. Ja żądam, żeby nasi ministrowie mieli przy sobie prawników, którzy tak podstawowe rzeczy wiedzą - mówił Kalisz w audycji Moniki Olejnik "Gość Radia ZET".

"Można zrobić wypożyczenie. Można zwrócić szczątki"

Poseł SLD stwierdził, że zarówno prawo rosyjskie jak i Konwencja Chicagowska umożliwiają powrót wraku do Polski. - Przepisy rosyjskiego prawa karnego mówią, że można zrobić tzw. wypożyczenie osobie, która jest zainteresowana tym, żeby zagwarantować stabilność tego dowodu - mówił Kalisz. Zdaniem posła SLD Załącznik 13 do Konwencji Chicagowskiej i sama Konwencja również umożliwiają przekazanie wraku Polsce. - Konwencja obowiązuje i Polskę, i Rosję i jest ponad ustawami. W tym załączniku jest wyraźnie mowa, że po zbadaniu wraku przez komisje techniczne to jest dowód w postępowaniu karnym i po badaniu można zwrócić szczątki do kraju, który jest właścicielem statku - tłumaczył Kalisz.

"Sikorski ogłosił swoją porażkę"

- Panie ministrze, no niech pan weźmie swoich chłopaków i to przeczytajcie wreszcie! (...) Musicie jeździć na takie spotkania mając podstawową wiedzę prawną! - apelował do Sikorskiego i Tuska. Skrytykował szefa MSZ również za próbę włączenia w sprawę wraku szefowej unijnej dyplomacji, Catherine Ashton. - Dyplomacja ma swoje prawa. W dyplomacji ogłasza się działania, jak wiadomo, że to będzie sukces. A Sikorski ogłosił swoją porażkę. Ręce opadają - uciął Ryszard Kalisz.

TOK FM PREMIUM