Sondaż dla "GW": Platforma na koniec roku z 10 pkt proc. przewagi nad PiS

Platforma skończy ten rok z 10-punktową przewagą nad PiS. W stosunku do poprzedniego roku straciła jednak 5 pkt procentowych. Według sondażu TNS Polska przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej" poparcie dla PO wynosi obecnie 32 proc., dla PiS zaś - 22 proc.

W ciągu dwóch ostatnich tygodni PO straciła 2 pkt procentowe i poparcie dla niej wyraża niemal co trzeci badany, podczas gdy PiS straciło 4 pkt procentowe - jego poparcie plasuje się na poziomie 22 proc. To wynik najnowszego sondażu TNS Polska przeprowadzonego dla "Gazety".

Badanie przeprowadzono między 14 a 18 grudnia, czyli zaraz po antyrządowym marszu PiS. W październiku partia Jarosława Kaczyńskiego po raz pierwszy od lat wysunęła się na prowadzenie, by po publikacji "Rzeczpospolitej" o śladach trotylu na wraku tupolewa i ostrych słowach prezesa o zamachu znów na szczycie ustąpić miejsca Platformie.

- Gdy PiS wysuwał na pierwszy plan prof. Piotra Glińskiego, mówił o ekonomii, polityce prorodzinnej i bezrobociu, kojarzył się z dawnym rządem PiS Kazimierza Marcinkiewicza, który miał przecież olbrzymią popularność - tłumaczył socjolog Robert Sobiech. - Ale gdy po Marcinkiewiczu premierem został Kaczyński, notowania rządu załamały się, choć skład Rady Ministrów był praktycznie ten sam - dodał.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" .

TOK FM PREMIUM