Olejniczak: Słowami Kaczyńskiego powinni się zajmować nie specjaliści od lotnictwa, tylko psychiatrii

- Ci, którzy przekonują do teorii zamachu, robią to nie z głupoty, ale z politycznego wyrachowania. Tak jak Kaczyński - stwierdził Marek Siwiec. - A słowami Kaczyńskiego powinni się zajmować nie specjaliści od lotnictwa, tylko psychiatrii - ostro dodał Wojciech Olejniczak. Europosłowi SLD pogroził Adam Hofman. - Zostanie pan pozwany przed świętami, po co to panu?

Goście audycji "7. dzień tygodnia" w Radiu Zet dyskutowali m.in. na temat Smoleńska. - Są ludzie, którzy są przekonani, że w Smoleńsku miał miejsce zamach. Nie mam do nich pretensji. Oni mogą być przekonani o tym w dobrej wierze, bo słuchają ludzi z politycznego piedestału. Ci, którzy przekonują do zamachu, robią to nie z głupoty, ale z politycznego wyrachowania - ubolewał europoseł Ruchu Palikota Marek Siwiec.

"Kaczyński mówi o zamachu z powodu cynicznego wyrachowania"

- Z wyjątkowego, cynicznego wyrachowania. Robi tak Kaczyński czy Macierewicz, i do nich mam pretensje. Nie spotyka się to z odpowiednią kontrą tych, którzy wiedzą, że było inaczej - powiedział Siwiec.

- Słowami Kaczyńskiego powinni się zajmować nie specjaliści od lotnictwa, tylko psychiatrii - ostro dodał Olejniczak.

- Niech pan uważa - przestrzegł poseł PiS Adam Hofman. - Zostanie pan pozwany przed świętami, po co to panu? Sugerowanie komuś choroby psychicznej to przypomina PRL. Niech się pan wstydzi. Jak można do człowieka, który był w Polsce premierem, tak mówić. Poszedłby pan do spowiedzi, może to panu pomoże - sugerował Hofman.

Chwilę wcześniej prowadząca audycję przywołała słowa Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, że Lech Kaczyński byłby i tak zamordowany, gdyby nie Smoleńsk, jak by leciał do Stanów Zjednoczonych, to byłby zamach.

- To jest domniemanie, że tak by się stało. To jest odpowiedź na pytanie, jakie były powody Smoleńska. Czy Lech Kaczyński przeszkadzał Rosjanom, czy jego wizyta w Gruzji była istotnym punktem polityki zagranicznej? - tak Hofman tłumaczył słowa prezesa PiS.

"Granica między groteską a dramatem jest tak płynna"

Politycy mówili też o zwrocie wraku. - To, że polski zajączek jest słabszy od rosyjskiego niedźwiedzia, to wszyscy wiedzieli. Bez oficjalnego zwrócenia się rządu o wrak jesteśmy skazani na porażkę - wskazał europoseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański. - Zastanawiam się, co o naszej dyskusji powiedzieliby Grzegorz Dolniak, Sebastian Karpiniuk, Maciej Płażyński. Warto nabrać w tych sprawach powściągliwości. Granica między groteską a dramatem jest tak płynna. Trzeba się zastanowić, co zrobić, żeby ta sprawa nie dzieliła Polaków - dodał.

- Całym problemem są te publikacje. Był zamach, a może go nie było. Nawet w sprawach poważnych mamy podział polityczny. Ci, którzy wierzą w zamach, uważają, że Rosjanie nie oddają wraku, bo nie chcą, żebyśmy to odkryli. Inni bagatelizują ten temat. Rząd i prokuratura zbyt późno zabrali się za odpowiedź na takie durne publikacje - mówił Olejniczak.

"To będą poważni naukowcy"

Poruszona została też kwestia konfrontacji ekspertów smoleńskich Macierewicza z naukowcami z komisji Millera.

- Zachęcałbym, żeby eksperci Millera skorzystali z zaproszenia. Wszystkim wątpiącym uświadomi to, gdzie jest racja - mówił polityk PO Jacek Protasiewicz.

- Nie będzie żadnej atmosfery wiecowej - uspokajał Hofman. - To będą poważni naukowcy. To będzie uniwersytet. To będą fakty, dowody, poszlaki. Zamach to nie jest kwestia wiary, ale dowodów.

- Jestem zwolennikiem takiej dyskusji. To nie jest tak, że osoby, które nie wierzą w zamach, lekceważą argumenty drugiej strony. Ci tzw. eksperci, bo często są profesorami, ale nie z dziedziny lotnictwa - wskazywał prezydencki doradca Tomasz Nałęcz.

- Prof. Binenda brał udział w konstruowaniu dreamlinerów - chwalił Adam Hofman.

- Dla mnie to było charakterystyczne, ile on dokonał zwodów, żeby nie spotkać się z prokuraturą - skwitował Nałęcz.

DOSTĘP PREMIUM