"Szampan, a nie trotyl!"

Podsumowania roku mijają pod znakiem wraku, jak gdyby to była faktycznie najważniejsza sprawa, jaką żyją Polacy. Wrak ogniskuje emocje największej partii opozycyjnej oraz mediów, a to wystarczy, żeby szczątki samolotu przesłoniły obraz kraju - pisze publicysta tygodnika "Polityka" Daniel Passent.

Jego zdaniem powinniśmy pamiętać o czymś innym: silna gospodarka, brak buntu społecznego po wydłużeniu wieku emerytalnego, stabilizacja sceny politycznej, Euro 2012. To najważniejsze z dobrych rzeczy, które spotkały Polskę w 2012 roku.- W moim bilansie roku dla Polski na pierwszym miejscu jest stan gospodarki, co prawda koniunktura wyraźnie się pogarsza, ale 2012 nie był rokiem kryzysu. Wzrost PNB minimalny, ale był, bezrobocie znaczne, ale nie wzrosło dramatycznie. Nie jest pewne, co przyniesie 2013. "Chmury się kłębią i płyną" - pisze Daniel Passent na swoim blogu .

Odnotowuje również, że pomimo wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia, w kraju nie doszło do masowych protestów. - Demonstracje przeciwników tej decyzji, przede wszystkim "Solidarności", wokół Sejmu, nie były tak liczne i długotrwałe, jak protesty w Hiszpanii czy w Grecji. Powinno to zachęcić rząd Tuska do dalszych reform - pisze. Dodaje też, że dużo większą frekwencją cieszyły się marsze ideologiczne, m.in. organizowane przez ONR. - To jest zjawisko wysoce niepokojące, gdyż jeśli do tego dodać iskrę socjalną (pogorszenie gospodarki, bezrobocie, drożyzna) to będzie to mieszanka niebezpieczna.

Przewaga PO i Euro 2012

Kolejna rzecz ważna według Passenta to m.in. mocna przewaga Platformy nad PiS. Publicysta pisze, że przewaga PO nad PiS w trakcie 2012 roku w sondażach zmalała do 10 punktów, ale się utrzymuje. Na spadek poparcia dla Platformy składa się porażka w sprawie ACTA oraz w sprawie refundacji leków, kryzys służby zdrowia i pomniejsze porażki, w tym niepowodzenie w staraniach o zwrot wraku Tu-154. Z kolei PiS, który w pewnym momencie dogonił Platformę, roztrwonił swój sukces.

Z kolei organizując Euro 2012 Polska, zdaniem dziennikarza, zdała egzamin. - Dokonał się pewien postęp cywilizacyjny, w tym sensie, że godne warunki na stadionach mogą poprawić bezpieczeństwo i zachowanie widzów - pisze.

Porażki AD 2012 - Smoleńsk, Smoleńsk i Smoleńsk

- Do porażek w 2012 zaliczyć należy niekończące się kontrowersje wokół katastrofy smoleńskiej oraz fiasko starań o zwrot wraku. Grając ciągle na Smoleńsk, PiS konsekwentnie utrzymuje tę sprawę jako narzędzie do walki z rządem i będzie się starał eksploatować ją co najmniej do wyborów. Bierność rządu i Platformy w tej sprawie, oddanie "Smoleńska" Kaczyńskiemu i Macierewiczowi, powoduje rosnącą popularność teorii zamachu. Polityka komunikacyjna władz, ów rzekomo słynny "piar" Platformy, okazały się porażką. Platforma nie znalazła złotego środka pomiędzy nieustającą awanturą smoleńską, na której zależy PiS-owi, a obezwładniającym milczeniem, które przysparza zwolenników teorii o zamachu - pisze Passent.

Niech wybucha szampan, nie trotyl

Publicysta dodaje, że w sumie mijający rok przyniósł więcej plusów niż minusów, ale przed nami wielkie wyzwania - gospodarcze i związane z funkcjonowaniem Unii Europejskiej. - Wszystkim Blogowiczom dziękuję za wizyty na blogu oraz za komentarze, życzę - jak powiedział jeden z moich kolegów - żeby wybuchał szampan, a nie trotyl! - kończy Passent.

DOSTĘP PREMIUM