Ks. Luter: To zaczadzenie PiS jest fatalne dla Kościoła

- Grzechem naszej polityki jest to, że rozmawiamy o wrakach, o zamachach, o trotylu, o nitroglicerynie. A nie rozmawiamy o tym, czy Unia Europejska się utrzyma, jakie będzie w niej miejsce Polski - mówił w Radiu Zet ksiądz Andrzej Luter. Bardzo ostro skrytykował część Episkopatu za zaangażowanie w partyjną politykę, co jego zdaniem "odbije się Kościołowi czkawką".

Ksiądz Luter w Radiu Zet ocenił, że w efekcie rozmów "o prowincjonalnych, polskich sprawach patriotyzm staje się taki funeralno-cierpiętniczy".

- Niewątpliwie istnieje to upolitycznienie, to coś, co kiedyś biskup Pieronek nazwał zaczadzeniem PiS. To jest fatalne dla Kościoła, dlatego że nie można angażować się politycznie w taki partyjny sposób. Jeżeli mówimy partyjnie, dzielimy ludzi. To jest antyewangeliczne. Nie możemy ładować kościoła w partyjność. To nam się odbije czkawką za parę lat - przypomniał ksiądz.

Zastrzegł jednak, że Kościół ma prawo wypowiadać się na tematy polityczne. - Zgadzam się z kardynałem Kazimierzem Nyczem, który mówił wczoraj, że Kościół nie może być wykluczony z polityki. Problemem nie jest to, czy mówimy o polityce i angażujemy się w politykę, tylko to upolitycznienie - stwierdził.

TOK FM PREMIUM