Frasyniuk: Kiedy Macierewicz pluje na naszą historię, przypomina mi się jego artykuł...

"Mam temperament, który bardziej pasuje do PiS. Ale to temperament na czas stanu wojennego" - mówi w "Newsweeku" Władysław Frasyniuk. Legenda "Solidarności" tłumaczy się ze swojego ostrego języka. "Prawica od 20 lat mówi: ten zdrajca, ten tchórz. Jestem wolnym człowiekiem, poza polityką. Reaguję na głupotę" - mówi Frasyniuk.

"W demokracji trzeba to rozgrywać spokojniej, szukać kompromisu, a nie konfliktu, tak starałem się funkcjonować, kiedy byłem w polityce. Ale teraz nie waham się używać mocnych słów, jak chcę coś podkreślić" - mówi w rozmowie z Marcinem Mellerem w "Newsweeku" Frasyniuk . Zaznacza, że "złośliwego języka prawicy" używał i używa świadomie, bo prawica "tak mówi od 20 lat".

"Dlaczego nikt nie zapyta Macierewicza o Smoleńsk?"

"Kiedy więc Macierewicz pluje na naszą historię, to mi się zaraz przypomina jego artykuł z lat 80., w którym doradzał prymasowi Glempowi rozmowy z Jaruzelskim, rezygnację z Solidarności na rzecz chrześcijańskich związków zawodowych" - atakuje Antoniego Macierewicza Frasyniuk.

"Wyobraża pan sobie, aby Wałęsa coś takiego popełnił? Macierewicz by go zabił, Kaczyński by go zabił - mówi "Newsweekowi" Frasyniuk. I dodaje, że zastanawia się, dlaczego nikt nie zapyta Macierewicza o katastrofę smoleńską: "Dlaczego pan wsiadł do pierwszego pociągu i wrócił do kraju, a nie pojechał pomóc kolegom zabezpieczać ślady przestępstwa?".

"Władek, dlaczego ty nie przywalisz tym mięczakom z Sejmu?"

"A on wraca do kraju i staje się bohaterem, który walczy ze zbrodniarzami, czyli przede wszystkim z Tuskiem" - kpi Frasyniuk i tłumaczy, że język musi być "adekwatny do rozmówcy", bo inaczej ten "traktuje cię jak skończonego frajera, a twoje kulturalne zachowanie i poprawne słownictwo jako słabość". Pytany o niedawne "pójście na ostro" wobec Jarosława Kaczyńskiego , odpowiada pytaniem: "Na ostro?" i wspomina kolegę z więziennej celi (Frasyniuk siedział za działalność opozycyjną, kolega - poznany w celi - za zabójstwo), który pytał go: "Władek, dlaczego ty nie przywalisz tym mięczakom z Sejmu?".

Więcej w najnowszym "Newsweeku" .

DOSTĘP PREMIUM