Zarzut zabójstwa dla szefa Magnum-X. Nie przyznał się

Cezary S., prezes wydawnictwa Magnum-X, usłyszał zarzut zabójstwa swojego wspólnika Krzysztofa Zalewskiego oraz usiłowania zabójstwa innego mężczyzny - informuje TVP Info. 10 grudnia S. miał zabić Zalewskiego nożem w siedzibie wydawnictwa. Tajemnicza zbrodnia wywołała falę spekulacji.

Z ustaleń śledztwa wynika, że 10 grudnia w siedzibie wydawnictwa najpierw doszło do detonacji nieustalonego jeszcze ładunku pirotechnicznego. Eksplozja ciężko zraniła wszystkie trzy osoby uczestniczące w spotkaniu. Później, po wybuchu trzech mężczyzn: Cezary S., Krzysztof Zalewski i jeszcze jedna osoba wydostali się na korytarz. Tam S. miał zaatakować Zalewskiego nożem. Sam był jednak poważnie ranny.

Zarzut zabójstwa dla szefa wydawnictwa Magnum-X

Dopiero w ubiegłym tygodniu stan zdrowia Cezarego S. poprawił się na tyle, że można go było przesłuchać. Prokurator po przesłuchaniu w szpitalu przedstawił prezesowi Magnum-X zarzuty zabójstwa oraz usiłowania zabójstwa - informuje TVP Info . S. nie przyznał się, złożył obszerne wyjaśnienia.

- Naszym zdaniem są sprzeczne z dotychczasowym materiałem dowodowym - powiedziała prok. Renata Mazur, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Śledczy złożyli wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Według biegłego lekarza mężczyzna może być przeniesiony do szpitala w areszcie.

Kim był Krzysztof Zalewski i dlaczego zginął?

Według prokuratury motywem działania sprawcy były "rozliczenia finansowe i brak konsensusu co do dalszego prowadzenia i formy kierowania spółką, jak również różnego rodzaju zarzuty wzajemne pomiędzy członkami zarządu, a dotyczące m.in. spraw co do przyszłości spółki oraz m.in. spraw personalnych". Sprawa wybuchu i zabójstwa była jednak szeroko komentowana w internecie. Ofiara tajemniczych porachunków, 46-letni były radny PiS Krzysztof Zalewski był bowiem pasjonatem obronności i lotnictwa, wielokrotnie wypowiadał się m.in. o katastrofie pod Smoleńskiem. Pisał o sobie: " Jako jeden z pierwszych ekspertów odrzucałem rosyjską wersję katastrofy smoleńskiej ".

Arsenał w domu sprawcy

W toku śledztwa na jaw wychodziły kolejne intrygujące informacje. W siedzibie wydawnictwa w metalowej szafie w trakcie przeszukania znaleziono duże ilości broni, amunicji, materiałów wybuchowych. Z kolei w domu sprawcy znaleziono m.in. wyrzutnię RPG (granatnik przeciwpancerny), duże ilości amunicji i broni krótkiej oraz przekroje np. broni maszynowej.

Wydawnictwo Magnum-X publikuje pisma o tematyce wojskowej, m.in.: Lotnictwo, Morze Statki i Okręty, Strzał i Poligon, Nowa Technika Wojskowa.

TOK FM PREMIUM